TU POMÔŽE UŽ IBA REVOLÚCIA

Zajtra to bude presne osem rokov, čo som viedol protestný pochod stoviek prevažne mladých ľudí z Hviezdoslavovho námestia pred sídlo Penty. Pred zhromaždeným davom som vyhlásil, že bez ohľadu na výsledok volieb nám vládnu stále tí istí – dve až tri finančné skupiny a päť až šesť veľkopodnikateľov. Tento výrok sa objavil vo všetkých médiách a jeho dôsledkom bolo, že som sa rok nedostal na obrazovku. Spomínam to preto, lebo odvtedy odvaha neuveriteľne zlacnela a počúvať dnes lídrov PS/Spolu ako s vážnosťou objaviteľov teplej vody oznamujú verejnosti, že na Slovensku vládnu finančné skupiny, už nie je ani smiešne, skôr nudné.

Na tom, čo sme sa dnes dozvedeli z uniknutých nahrávok, ma neznepokojuje ani tak ich obsah, nech sa vám už z nich akokoľvek obracia žalúdok. Znepokojuje ma, kto vráti tohto džina späť do fľaše, lebo každému triezvo uvažujúcemu človeku musí byť jasné, že z neprávosti nikdy nevznikne spravodlivosť a že tí, ktorí sa dnes trasú za mocou, sa týchto praktík nevzdajú ani po jej prevzatí. Pritom len hlupák si môže myslieť, že očista verejného života bude taká jednoduchá ako to dnes prezentovali na tlačovej konferencii Michal Truban a Miroslav Beblavý v prejavoch plných fráz a nekonkrétnych sľubov, z ktorých sme sa nedozvedeli nič okrem veľkohubých rečí, že noví politici to budú robiť inak a majú pripravené systémové zmeny. Stačí sa pozrieť na systém práce Esetu, aby vám bolo jasné, že digitálna oligarchia kontrolujúca vaše dáta môže byť ešte nebezpečnejšia a návrhy PS/Spolu na vytvorenie „Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie“, zriadenie „pracovnej skupiny pre bezpečnosť volieb“, založenie oddelení „strategickej komunikácie“ na všetkých štátnych inštitúciách a podobne spojené so zriadením (dobre počujete) „ministerstva pre obranu demokracie“ vyvolávajú obavu zo zneužitia moci na potláčanie nepohodlných názorov… Nie, títo páni nám v skutočnosti nesľubujú ukončenie vlády oligarchie, len jej modernizáciu.

Na finančnej skupine Penta je zaujímavé to, že hoci si ju všetci prehadzujú ako horúci zemiak, maslo na hlavách majú všetci. Opozícia sa veľmi snaží, aby jediné, čo si občan pamätá z kauzy Gorila, bolo Ficovo pitie coca-coly. Ficovou taktikou je zasa neustále pripomínať, že Gorila bola kauzou druhej Dzurindovej vlády. To je síce pravda, no to neznamená, že Penta slúžila len jej. V skutočnosti Penta ovláda ministerstvo zdravotníctva takmer dve desaťročia. Minister Uhliarik za KDH z Radičovej vlády absolvoval pred svojím vymenovaním pracovnú poradu s Jaroslavom Haščákom. Nielen preto si vyslúžil prezývku Pentliarik. Všetky kľúčové posty na ministerstve obsadili ľudia z Penty. A čo sa zmenilo po nástupe druhej Ficovej vlády? Ministerkou zdravotníctva sa stala pani zvolenská, ktorá predtým pracovala pre Pentu. Keď padla, nahradil ju minister Čislák. Aj ten prišiel z Penty. Z čoho sa tu chce Smer vyzúvať? Ľudia na ministerstve zdravotníctva dlhodobo nezastupujú záujmy štátu, ale záujmy Penty. A štát, ktorý mal strážiť primeranosť cien a ziskov úplne zlyhal, a Pente ešte aj pomáhal a slúžil. Veríte, že sa to zmení? Snívajte ďalej. Hlavným expertom na zdravotníctvo Kiskovej strany Za ľudí je (prekvapenie?) manažér Penty. Nechutne zavádza aj poslanec beblavý, ktorý sa pokúša vyviniť z nadpráce tvrdením, že poslanci SDKÚ neboli zapletení do kupovania hlasov finančnou skupinou Penta. V skutočnosti sa tak nestalo iba preto, lebo vtedajšia premiérka Iveta Radičová sa postavila Dzurindovej skupine (do ktorej patril aj Miroslav Beblavý) radikálnym vyhlásením, že ak podporia Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora, podá demisiu. A pripomeňme, že poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš predtým Trnku skutočne navrhol. Mimochodom, mantru o tom, že kauza Gorila sa týkala druhej Dzurindovej vlády, rád opakuje aj Štefan Harabin, no začiatkom februára 2012 žiadali organizátori protestov proti Gorile aj jeho hlavu – konkrétne požadovali „odstúpenie morálne zdiskreditovaného Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR“.

Poviem vám pravdu: po tom, čo som zažil, po tom, čo som pochopil, ako funguje tento režim, neverím, že túto chobotnicu je možné poraziť voľbami. Systém je príliš prehnitý, skutočná moc sa nachádza mimo volených štruktúr. Na revolúciu síce ešte nie sú vytvorené podmienky, ale hnev ľudí rastie. A ak ho nepodchytia ušľachtilí ľudia a nepripravia demokratickú revolúciu, potom sa ho zmocnia gauneri a zneužijú tie najnižšie pudy na fašistický prevrat. Je to začarovaný kruh. Ak Penta zneužíva zisky zo zdravotníctva na kupovanie poslancov alebo kupovanie dôkazov proti nej, potom je nevyhnutné z rezortu ju vyhnať. Ale toto dnes už nedokážete voľbami. Oligarchia je príliš silná. Môžete sa len pokúsiť dostať do parlamentu takých zástupcov, ktorých v rozhodujúcej chvíli nekúpia. Lebo nijaký zločin nemožno kryť donekonečna a deň zúčtovania sa blíži.

sk_SKSK