Aktuality. sk chceli zhejtovať socialistickú výstavbu bytov. Miesto toho sa strápnili

Rozkaz ten zněl jasně: zhejtovať socialistické byty za každú cenu!

Parafrázou legendárnej hlášky z Pelíškov by sa dala charakterizovať utorňajšia redakčná porada portálu aktuality.sk. Deň na to totiž uzrel svetlo sveta „skvost“ (dostupný TU), ktorý má mladej generácii raz a navždy vyvrátiť tvrdenie rozšírené medzi generáciou ich rodičov a starých rodičov: že pred rokom 1989 sa masívne stavali byty.

„Za socializmu sa stavalo viac bytov. Bol v tom však zamlčiavaný háčik,“ znie nadpis sľubujúci šokujúce odhalenie. Aby tomu mladý čitateľ porozumel, materiál je pripravený formou videa s titulkami.

Novinársky Derrick

Situácia s výstavbou bytov podľa autora „nebola taká ružová“, hoci vzápätí priznáva, že po roku 1960 sa výstavba rozbehla. Ročne sa dokončilo 30 000 bytov, no my ani po 30 rokoch ekonomického napredovania nie sme schopní tento počet naplniť ani z dvoch tretín.

Nájomné síce bolo omnoho nižšie: tvorilo menej ako 10% z priemernej mzdy (skúste si vypočítať, čo okrem garáže na kraji mesta si dnes môžeme prenajať za cca 100 eur), ale porovnanie s dneškom je podľa autora „výrazne skreslené“.

Chvíľka napätia – čitateľ očakáva odhalenie spomínaného háčika.

Skreslené preto, že ako píše autor: „nájomné ani zďaleka nepokrylo náklady na výstavbu. Komunisti bývanie teda poriadne dotovali.“

Wau, to je teda odhalenie! Inšpektor Derrick, daj si pozor, máš konkurenciu!

Prečo je dotovanie bytov podľa nášho novinárskeho Derricka problém? Lebo komunistom „automaticky zostávalo menej peňazí na iné veci. Napríklad budovanie diaľnic“.

Na ne v súčasnosti dávame od 540 miliónov eur do 1,05 miliardy eur. Autor síce dodáva, že sumy sa v tejto úrovni pohybujú vďaka eurofondom (rozumej na diaľnice dávame málo peňazí aj v súčasnosti), ale to nevadí. „Matematika sa nedá oklamať,“ dodáva Derrick z aktualít. A svoju „brilantnú“ analýzu uzatvára konštatovaním:

„Môžeme cez dane prispieť viac na výstavbu bytov. Inde však budú peniaze chýbať. Podobné úvahy sú však, žiaľ, bezpredmetné. Verejná pokladnica je vybrakovaná. Ak sme chceli hospodáriť bez sekery, museli by sme zastaviť výstavbu diaľnic aj štátnu podporu bývania.“

Čo nám redaktor aktualít vlastne nechtiac povedal?

Za socializmu sa stavali byty. Vo veľkom. Výstavba bola dotovaná. Dnes nemáme peniaze. Preto nestaviame v takom množstve byty. Diaľnice síce ako-tak staviame, ale aj to najmä vďaka eurofondom. Bez nich by sme ich nebudovali ani tak, ako sa budovali pred rokom 1989.

Čiže nebyť eurofondov, boli by sme na tom možno horšie ako v minulosti. To, čo predviedol pán redaktor z aktuality.sk sa ľudovo nazýva „streliť si do nohy“.

Naozaj sme na tom tak zle?

Nie, nestojíme pred dilemou či za ušetrené peniaze budeme stavať byty, miesto diaľnic, alebo diaľnice miesto bytov. O tomto sa vás len snaží presvedčiť generácia pisálkov s klapkami na očiach.

Ak by sme totiž zoškrtali jednu oblasť výdavkov, ktorá patrí medzi najvyššie v štátnom rozpočte, tak by sa to mimoriadne pozitívne mohlo odraziť na budovaní bytov pre mladé rodiny, opravy nemocníc či výstavby diaľnic.

Tou oblasťou je zbrojenie. V situácii, kedy sa nedostatok bytov pre mladé rodiny stáva neúnosným problémom totiž bez mihnutia oka s každým rokom zvyšujeme výdavky na zbrojenie: stíhačky, transportéry, vrtuľníky, misie v zahraničí… Premiér Pellegrini nedávno dokonca prisľúbil, že magickú hranicu 2% HDP na zbrojenie dosiahneme ešte skôr, ako to pôvodne prisľúbil prezident Kiska.

Pravdou teda nie je, že peňazí je v našej republike málo. Je ich dosť. Len doterajšie vlády mali nesprávne nastavené priority: zahraničné kapitál a zahraničné zbrojovky im boli prednejšie ako domáce obyvateľstvo.

en_GBEN