AK PREJDE ŽIGOV NÁVRH, ZVYŠOVANIE MINIMÁLNEJ MZDY STRATÍ CENU

Minister hospodárstva Peter Žiga v tichosti predložil do pripomienkového konania návrh „na odpojenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu a príplatku za sťažený výkon práce od minimálnej mzdy“.

Minister hospodárstva Peter Žiga v tichosti predložil do pripomienkového konania návrh „na odpojenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu a príplatku za sťažený výkon práce od minimálnej mzdy“. V praxi to znamená, že všetky výhody vládneho zvýšenia minimálnej mzdy by zničilo takéto opatrenie, ktoré by najviac postihlo robotníkov, pekárov, zdravotníckych pracovníkov a iných zamestnancov pracujúcich v nočných smenách. Už dnes má Slovensko najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci v rámci celej EÚ – takmer 16 %, čo vysoko prevyšuje európsky priemer (napríklad druhá v poradí je Malta len s polovičným podielom ako v SR, v Poľsku sú to len 2 percentá, v Česku 5 percent atď.). Podľa viacerých výskumov práca v noci zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a mŕtvice, ale táto „sociálna“ vláda chce robotníkom naložiť ešte viac…

Podľa mojich informácií zvnútra Smeru Peter Žiga navrhol aj zmenu Zákonníka práce, ktorá by skomplikovala život zamestnancom. Hovoríme o tom istom Petrovi Žigovi, ktorý nazval kritiku zbojníckych metód majiteľov U. S. Steel Košice „urážkou seriózneho podnikateľa“. O odpojení príplatkov pre zamestnancov od minimálnej mzdy však hovoril aj premiér Peter Pellegrini na stretnutí so zamestnávateľmi a odborármi. A obaja títo páni sa tvária ako „modernizačné“ krídlo najsilnejšej vládnej strany. Chcel by som vedieť, čo v ich predstavách znamená byť moderný. Či okresať zamestnancom sociálne práva a vychádzať v ústrety korporáciám alebo zvýšiť rovnosť v spoločnosti a ekonomickú demokraciu vo firmách. Ako predstaviteľ ľavicového politického hnutia Socialisti.sk preto vyzývam stranu Smer-SD, ktorá sa názvom hlási k sociálnej demokracii, aby takéto antisociálne nápady svojho podnikateľského krídla zmietla bez váhania zo stola.

en_GBEN