Potrebujeme nové nájomné byty pre mladých, nie zbrojenie

Slovensko je v počte verejných nájomných bytov na chvoste Európy: Potrebujeme nové nájomné byty pre mladých, nie zbrojenie a novú vojenskú techniku, ktorú presadzuje Naď!

Hovoríme jasné NIE miliardám eur na zbrojenie! Peniaze potrebujem na budovanie potravinovej bezpečnosti, dobudovanie diaľnice a modernizáciu železníc, na školstvo, nemocnice, výstavbu nájomných bytov, podporu rodín, športu, starostlivosť o dôchodcov, či kultúru.

Slovensko je v Európe najhoršou krajinou, čo sa týka verejného nájomného bývania. Máme len 6% verejných nájomných bytov z celkového bytového fondu. Za socializmu sa u nás stavali ročne desiatky tisíc štátnych a družstevných bytov pre našich obyvateľov. Ešte napr. v roku 1989, teda v poslednom roku socializmu, sa na Slovensku postavilo vyše 33-tisíc bytov! Ročne sa stavalo aj vyše 10-tisíc rodinných domov. Štát za socializmu realizoval masovú štátnu výstavbu bytov, ktorá je unikátna v celej histórii Slovenska.

Nástupom kapitalizmu došlo aj k obrovskému útlmu výstavby bytov, bytový fond čelili veľkej privatizácii, kedy sa byty hromadne odpredávali do súkromného vlastníctva a tak sme sa za necelých 30 rokov dostali na chvost v počte nájomných bytov v Európe. Byty taktiež od pádu socializmu do dnešných dní u nás zdraželi 75-násobne! Pre porovnanie, v EÚ máme aj štáty, kde tvoria verejné nájomné byty z celkového bytového fondu až 62%, napr. u našich susedov v Rakúsku to je 42%.

Hnutie Socialisti.sk jasne presadzuje masovú výstavbu verejných a družstevných bytov v réžii štátu, kde bude stabilné regulované nájomné po celom území Slovenska. Štát musí spustiť program dotácií na bývanie.

Dnešná mladá generácia býva u rodičov aj do 30tky, lebo samostatné bývanie je pre nich nedostupné a aj to znemožňuje vytvárať si rodinu. Obrovským problémom je zadlžovanie mladých ľudí a rodín, ktorí musia splácať drahé hypotéky skoro celý svoj život, aby mali vlastné bývanie. Sťahujú sa do drahých podnájmov.

Nedostupnosť verejných nájomných a družstevných bytov na Slovensku spôsobuje to, že mladí ľudia žijú aj po 30tke so svojimi rodičmi, nemôžu si zakladať rodiny, tým sa znižuje aj pôrodnosť a mladí ľudia sú nútení zadlžovať sa na celý život v bankách, alebo platia drahé nájomné súkromným prenajímateľom.

Štát v dnešnej dobe nezvláda základné právo pre ľudí a to právo na bývanie. Svojich občanov podhodil rôznym developerským firmám, ktoré stavajú súkromné bytové komplexy, ktoré sú ale stavané s primárnym cieľom zarobiť a napakovať sa na tom a nie ako za socializmu, kde bolo primárnym cieľom postaviť dostupné bývanie pre všetkých obyvateľov a socialistický štát to vnímal ako jedno zo základných práv obyvateľstva, ktoré musí byť zabezpečené. Nepozeralo sa na zisky, ale na to, aby ľudia mohli dôstojne žiť za malé náklady.

Keď sa pozriete na základné ľudské právo a to právo na dostupné bývanie, tak v tomto dnešný systém fatálne zlyháva a nevie garantovať pre našich ľudí jednu z najpodstatnejších potrieb.

Vieme dobre, ako Havel nazval byty v Petržalke, že sú to králikárne. Dnes za takúto 4- izbovú „králikáreň“ zaplatíte v Petržalke aj viac ako 300-tisíc eur… Po Slovensku koluje výstižný obrázok s fotkou socialistických panelákov a textom: „Vziať si 45-ročnú hypotéku na byt, ktorý postavili komunisti pre ľudí zadarmo… Nepríde vám to divné?“

Štát sa v dnešnej dobe zbavil svojej kompetencie a presunul ich na mestá a obce, tie však nemajú na výstavbu peniaze a čelia zložitej byrokracii. Na Slovensku sa tak dokončilo za pár rokov len niekoľko stoviek obecných a mestských nájomných bytov.

Poďme spoločne vzdorovať oligarchii a jej vyciciavaniu a rozkrádaniu Slovenska, postavme sa spoločne kapitalizmu!

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN