Imperializmus

Slovensko je závislou ekonomikou – naša ekonomika sa od začiatku privatizácie spolieha na zahraničných investorov. Kvôli slabému postaveniu Slovenska z nás mohli západné korporáty spraviť montovňu s lacnou pracovnou silou. Navyše sa tak naša ekonomika stala jednostrannou. A keďže je naša ekonomika v područí zahraničia, mzdy nízke a štátne podniky rozkradnuté, pravicové a sociálnodemokratické strany sa spoliehajú na záplaty v podobe eurofondov. Eurofondy čerpáme ako odmenu za to, že sme si otvorili ekonomiku zahraničnému kapitálu. Lenže ušlý zisk, ktorý takto odsávajú zahraničné firmy je omnoho vyšší, než to, čo dostávame na eurofondoch.

To je len slabý odvar toho, ako vyzerá ekonomický imperializmus v zahraničí. V honbe za ziskami finančné inštitúcie, veľkopriemysel a zbrojárska lobby vynucujú zotročovanie Afriky (najmä Francúzskom, a teda aj EÚ), štátov bohatých na ropu a zemný plyn (členskými štátmi NATO), alebo Južnej Ameriky (Spojenými štátmi).

Imperializmus je vyvrcholením logiky kapitalizmu – keď sa nedá rýchlo rásť na domácom trhu, treba hľadať lacnejší rast inde vo svet, aj za cenu svetovej vojny. Obe svetové vojny boli dôsledkom imperializmu, rovnako ako invázia do Iraku, Líbie, či najnovšie na Ukrajinu.

Mier nedosiahneme a okovy nízkej životnej úrovne nestrasieme inak, než prekonaním kapitalizmu a nastolením socializmu.

Dočítajte sa viac:
Na strane mieru

Tak ako som doteraz odsudzoval ozbrojené agresie v Juhoslávii, Afganistane,...

sk_SKSK