Izrael a Palestína

Izrael vznikol ako kapitalistický okupačný projekt. Pod šľachetnou zámienkou bola zem generácií palestínskych Arabov a Židov ukradnutá režimom, ktorý z Palestínčanov spravil ľudí druhej kategórie. Cez 75 rokov izraelskí okupanti Palestínčanov vysídľuje, vraždí deti, novinárov i zdravotnícky personál, väzní ľudí bez udania dôvodu a dôkazov, a zároveň fyzicky a právne palestínsku populáciu segreguje. Tento stav je, právom, celosvetovo považovaný za apartheid.

Naše hnutie vyzýva na ochranu civilného obyvateľstva, no je neochvejne presvedčené v správnosť práva utláčaných národov na sebaobranu a boj za rovnoprávnosť a slobodu. Slovensko je dnes samostatný a zvrchovaný štát, no touto ťažkou historickou skúsenosťou utláčaného ľudu si prešlo tiež. Považujeme preto za povinnosť Slovenska brániť práva palestínskeho ľudu.

Veríme, že skutočne spravodlivým a mierovým riešením je jedine napravenie historickej krivdy voči pôvodnému obyvateľstvu, jeden spoločný štát na občianskom princípe a ukončenie fyzického a ekonomického útlaku. Riešením je dekolonizácia a socializmus.

Je povinnosťou medzinárodného spoločenstva vyvinúť tlak na zastavenie krviprelievania a na dosiahnutie tohto mierového riešenia.

Dočítajte sa viac:
en_GBEN