Dotyky s históriou boja za slobodu v SNP – záverečná časť

Dnes sa pre tento rok, končí moje putovanie za dotykmi s históriou, kedy som si spolu s našimi členmi a sympatizantami hnutia Socialisti.sk pripomínal 76. výročie SNP, najsvetlejšej kapitoly novodobej histórie nášho národa.

Dnes – Pamätník SNP na námestí SNP v Bratislave
V tento deň putovania po pamätných miestach sme sa dostali už do Bratislavy. Tam na námestí SNP sa stretli zástupcovia vedenia Socialistov.sk Bratislavského kraja, aby si uctili pamiatku bojovníkov v SNP.

Vzťah, našťastie len niektorých, Bratislavčanov k SNP
Vládne strany si vyhradili právo na oslavy SNP. Doteraz sa oň nielen nikdy nezaujímali, ale ho i neraz spochybňovali a znevažovali. V Bratislave organizátori znevážili SNP, keď hlavným rečníkom bol minister Ján Budaj, ktorý sa v celom svojom živote nikdy nevyjadril pozitívne o protifašistickom odboji a SNP. Práve on bol a je známy ako antikomunista a rusofób a aj teraz spája nespojiteľné keď hovorí „Aj revolúcia v roku 1989 sa opierala o odkaz SNP“. Stratil pamäť, alebo súdnosť?

Bratislava je typická odstraňovaním sôch, premenúvaním ulíc a námestí.
Príkladom je Most SNP, ktorý dali do užívania ako jeden z najmodernejších v Európe v roku 1972. Nie po revolúcii, ale po prevrate 89 ho v roku 1993 premenovali na Nový most, aby po nátlaku verejnosti v roku 2012, mu vrátili pôvodný názov.
Vrcholom arogancie a neúcty novodobých vládcov je však Námestie SNP. Keď im nevyšlo jeho celé premenovanie, odtrhli z neho kus, aby ho nazvali námestím Nežnej revolúcie. Novým normalizátorom a slniečkarom vadí všetko, aj súsošie na námestí SNP, ktoré stvárnil akademický sochár Ján Kulich v roku 1974 pri 30 výročí SNP. Bol vraj poplatný režimu, no a Kňažko, či Gott a ďalší, vari nie? Sme dokonca písalo, že socha partizána s dvomi ženami v pozadí je „rozvadená rodina“. To je obraz ich kultúry a vzťahu k histórii.

Okrem toho je smutné, že pri výročiach SNP a oslobodenia našej vlasti, sa stále viac potláča historicky nespochybniteľná zásluha Červenej armády. Dejiny sa čoraz viac deformujú, prekrúcajú a hrubým spôsobom manipulujú.

SNP bolo predovšetkým o morálno-vôľových vlastnostiach ľudí, o ich obetavosti, odvahe a snahe bojovať za lepší život na Slovensku. Práve to všetko mnohým súčasným politikom chýba. Preto Slovensko vyzerá tak, ako to vnímavý občan dnes vidí.

Hovorí sa, že ak nevieš kam kráčaš, obzri sa odkiaľ prichádzaš. Aj toto moje  obzretie späť, je v práve v tejto dobe pre slovenský národ veľmi potrebné. Naša sila pramení z našej histórie, je v spolupráci, v jednote a solidarite.  Nezabúdajme…

Milan Benkovský, podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN