Po Grazi a Salzburgu sa zatriasol aj Innsbruck: komunisti získali 6,7% a 3 mandáty!

Po mestách Graz, Salzburg, budú mať rakúski komunisti historické zastúpenie aj v meste Innsbruck, kde boli donedávna marginálnou silou, teraz zaznamenali 6,7%, čo im prinieslo 3 mandáty. KPÖ v Innsbrucku ukazuje, že už nie je iba regionálnym fenoménom.

Naše hnutie Socialisti.sk posiela veľké gratulácie kolegom z KPÖ. Je to aj obrovská motivácia pre nás, že moderná marxistická ľavica má u nás v 21.storočí miesto a hlavná je dlhodobá, odhodlaná a mravenčia práca pre spoločnosť a nie aktuálne preferencie, či momentálna marginalita, s ktorou desaťročia zápasili aj rakúski komunisti.

Ako sa píše na FB Komunistickej strany Rakúska (KPÖ): „Neuveriteľný výsledok: 6,7% pre KPÚ v Innsbrucku – ĎAKUJEME! S 3 mandátmi sa preto KPÖ presunie do rady mesta Innsbruck. To je silný znak dostupného bývania a sociálnych otázok v mestskej politike Innsbrucku. Výsledok dnešných volieb je veľkou úlohou: najbližších päť rokov využijeme na zmenu v sociálnom a dostupnom bývaní. Je toho veľa, čo sa dá urobiť a spolu s ľuďmi toho aj veľa zvládneme.“

V ľavicovom médiu JACOBIN odzneli aj tieto vety: „KPÖ dokázalo ponúknuť inú perspektívu. Dosiahlo sa to predovšetkým zameraním sa na tému bývania. Innsbruck je najdrahšie mesto na prenájom v Rakúsku. V roku 2023 stál jeden meter štvorcový okolo 19,10 eura, v Grazi to bolo v rovnakom období len 10,25 eura. V súčasnosti je voľných okolo 3 500 bytov, čo zodpovedá neobsadenosti 8,8 percenta. Mnohé z nich sú rekreačné apartmány, ktoré často nie sú obývané väčšinu roka. Zároveň komplexu slúži množstvo bytov – s umelým nedostatkom nájomných priestorov sú ceny vyhnané nahor. KPÖ už predtým vypracovala dôveryhodné odpovede na túto rezidenčnú krízu v Salzburgu aj v Štajersku. Začalo sa to v Štajersku v roku 1992, keď strana založila nájomné tiesňové volanie. Na to sa mohli občania obrátiť, ak by mali problémy napríklad s prenajímateľom.“

Pripomeňme, že len pred mesiacom sa podaril ďalší historický úspech v meste Salzburg, kde strana získala 23,12% a za víťaznou sociálnou demokraciou zaostala iba o niečo vyše 2% a za sebou zanechali aj vládnych ľudovcov s 20,76%. Pred dvoma rokmi komunisti dobyli mesto Graz, kde získali 30% a ich nominantka Elke Kahr sa stala aj primátorkou.

Ich reálna politika rieši práve bytovú otázku, dostupnosť bývania, boj proti zvyšovaniu nájmov, poskytovanie právnej pomoci, projekty výstavby a ochrany bývania s regulovaným nájomným vo vlastníctve mesta.

V Rakúsku si komunisti získali rešpekt aj tým, že zvolení funkcionári Komunistickej strany Rakúska si ponechávajú len časť platu zo svojich verejných funkcií, vo výške priemerného robotníckeho platu v Rakúsku a zvyšok odovzdávajú do nimi zriadeného sociálneho fondu, z ktorého financujú rôzne sociálne projekty, pomáhajú s platením nájomného, či energií a celkovo podporujú chudobnejších Rakúšanov. Komunisti takto od roku 1998 vyzbierali vyše 3 milióny Eur, ktoré putovali na spomínanú sociálnu podporu. Rakúšania tak oceňujú, že nejde o karieristov.

Posledné prieskumy naznačujú, že Komunistická strana Rakúska by sa mohla po 65tich rokoch vrátiť aj do rakúskeho zákonodarného parlamentu, z ktorého vypadla v roku 1959. Voľby sa budú konať na jeseň tohto roka.

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN