USA schválili miliardy dolárov na vojenskú pomoc Izraelu: Ten deklaruje útok na Rafah

USA schválili vojenskú pomoc Izraelu vo výške 26,4 miliárd USD. K tomu musíme prirátať aj vojenské dodávky v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ktoré boli schválené už niekoľko týždňov dozadu a zahŕňajú 1 800 kusov bômb typu MK 84, 500 kusov bômb MK 82 a 25 kusov stíhacích lietadiel F-35A. Práve bomby MK 82 a 84 používané pri bombardovaní Gazy zapríčinili smrť tisícov Palestínčanov, keďže tieto bomby dokážu zrovnať so zemou celé obytné bloky. USA každý rok tiež posielajú Izraelu vojenskú pomoc v hodnote 3,8 miliárd USD.

Je viac ako cynické počuť vyjadrenia od amerických predstaviteľov, že Izrael ich ubezpečil, že vojenskú pomoc používa v súlade s pravidlami vedenia vojny, keď si zoberieme fakty, že Izrael zničil v Gaze vyše 80% bytov, škôl, nemocníc, verejných budov a zmasakroval 35-tisíc Palestínčanov, z toho väčšinu obetí tvoria ženy, deti a starí ľudia a zranil približne 80-tisíc ľudí. Ďalších skoro 500 Palestínčanov bolo zabitých na Západnom brehu Jordánu.

Vyvraždenie celých rodín

Na povrch sa dostávajú aj informácie, ako izraelská armáda schvaľovala útoky na domnelých členov Hamasu v dobe, keď sa nachádzali v domovoch so svojimi rodinami, či inými príbuznými a civilistami.

Takto Izrael povraždil naraz celé rodiny, tisíce žien, detí a ďalších civilistov a to sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu chvastá, ako miliardy od USA pre izraelskú armádu pomôžu ochrániť západnú civilizáciu.

Prezident palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása jasne deklaroval, že miliardy pre Izrael, ktoré schválila americká Snemovňa reprezentantov, sú agresiou voči palestínskemu ľudu, že ide o nebezpečnú eskaláciu, čo sa pretaví do ďalších tisícov palestínskych strát na životoch v Pásme Gazy a Západnom brehu.

Na rade je Rafah

USA schválili vojenskú pomoc Izraelu v dobe, keď Netanjahu oznámil, že Izrael udrie na mesto Rafah v Gaze, kde sa nachádza viac ako 1,5 milióna palestínskych utečencov.

To bude znamenať výrazne poškodenie aj zvyšných 20% infraštruktúry v Gaze a povraždenie ďalších tisícov palestínskych žien a detí. Už teraz sú zhruba 2 milióny Palestínčanov v Gaze prakticky bezdomovcami, lebo Izrael rozbombardoval ich obydlia. Už teraz je Rafah bombardovaný zo strany Izraela na dennej báze a len za posledné dni tam zomrelo vyše 50 civilistov, z toho polovica boli deti. Ďalšie desiatky detí zomreli na následky hladu.

Sankcie na jednotlivcov, devastačné zbrane režimu

Je naozaj tragikomické, keď USA na jednej strane vyhlasujú, že vyčlenili veľký balík humanitárnej pomoci pre Gazu, že uvalia alebo zvažujú uvaliť sankcie na niektoré izraelské vojenské a policajné jednotky, ktoré sa dopustili porušovania ľudských práv voči Palestínčanom…

…a na strane druhej, pošlú izraelskej armáde vojenskú pomoc v hodnote desiatok miliárd Eur, tisíce ničivých bômb MK 82 a 84 (čo prispeje k ďalším tisícom mŕtvych Palestínčanov) a vetujú v Bezpečnostnej rade OSN palestínsku žiadosť o plné členstvo v OSN.

Postoj EÚ je z rovnakého hrnca

EÚ uvalí sankcie na niektorých židovských osadníkov, no izraelský režim sa bude naďalej tešiť plnej podpore a štedrým dodávkam zbraní.

Pred časom EÚ schválila vojenskú pomoc pre Ukrajinu na protivzdušnú obranu, ja sa „naivne“ pýtam, kedy sa dočkáme podobného kroku voči Palestínčanom, ktorí nevlastnia žiadnu protivzdušnú obranu a voči izraelskému vojenskému letectvo sú úplne bezbranní.

Tiež ma vo veľkom zaráža, že mnohí z vlád a ľudí, čo dnes finančne prispievajú na zbrane pre Ukrajinu, sú tak hluchí a slepí k utrpeniu státisícov Palestínčanov a dokonca otvorene vyjadrujú podporu izraelskému vojenskému besneniu.

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN