Socialisti idú v europarlamente brániť mierovú Európu. Na ich kandidátke sú aj odborári

Hnutie chce vzdorovať snahám zatiahnuť európske štáty do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Zachovanie mieru v únii považujú za kľúčovú výzvu.

Kandidátku vedie predseda hnutia Artur Bekmatov. Hnutie o tom informovalo na tlačovej konferencii.

Prvoradý je mier

Socialisti považujú diskusie o zapojení vojakov európskych štátov do vojny na Ukrajine za mimoriadne nebezpečné a dokazujú, že vstup do otvoreného ozbrojeného konfliktu s Ruskom nie je nereálny.

„Našou hlavnou ambíciou v europarlamente je posilniť hlas mieru. Europoslanci zo Socialisti.sk budú vzdorovať ľahkovážnym a nezodpovedným snahám militaristov v európskej politike zatiahnuť nás do vojny, ktorá uviazla na mŕtvom bode,“ povedal Bekmatov.

Na otázku, s kým chce v europarlamente spolupracovať odpovedal, že chce posilniť frakciu Ľavica v Európskom parlamente (GUE/NGL). „Veľmi dobre sa mi napríklad spolupracuje s českou europoslankyňou Kateřinou Konečnou, s ktorou sa v mnohom zhodujeme,“ dodal.

Ako ďalej uviedli socialisti, mier v Európe je kľúčový, pretože v prípade vojny sa jej podriaďujú všetky oblasti života. Európa nemá podľa nich byť jednou stranou konfliktu, ale musí byť prostredníkom medzi znepriatelenými štátmi. „Takto vieme reálne prispieť k skorému zastaveniu bojov. A je to jednoznačne v záujme Slovenska i Európy. Mier v Európe zároveň znamená menej peňazí na zbrane a viac na sociálnu oblasť, vzdelanie, kultúru, dopravu či environmentálnu politiku. Znamená menej vojnovej propagandy a viac priestoru na sociálny dialóg, spoluprácu  a plánovanie budúcnosti pre ďalšie generácie Európanov,“ uzavrel líder kandidátky ľavičiarov.

Hnutie bude klásť dôraz aj na zachovanie suverenity členských štátov a posilnenie verejného sektoru ekonomiky. „Základné dokumenty, ktoré tvoria Európsku úniu, hovoria jasne: cieľom EÚ musí byť liberalizácia trhu a umožňovanie podnikania vo verejnom sektore. Takýmto spôsobom sa zhoršuje kvalita a dostupnosť verejných služieb. A pokiaľ tie nie sú dostupné, nie je možné žiť dôstojne a napríklad tiež nie je možné viesť plnohodnotnú a udržateľnú ľudskoprávnu politiku, ku ktorej sa EÚ hlási,“ upozornila Sely Papan, kandidátka číslo 2.

Trojka na kandidátke zase upozornila na potrebu ochrany suverenity členských štátov: „Naša vízia EÚ je víziou rozmanitosti, demokracie a suverenity, kde je spolupráca založená na vzájomnom rešpekte a porozumení, nie na akomkoľvek nátlaku, ekonomickom alebo politickom. V tomto kontexte jednoznačne odmietame akékoľvek pokusy obmedziť právo veta národných štátov,“ povedala Lucia Hubinská.

Odborári na kandidátke zastupujú tisícky zamestnancov

Bekmatov ďalej upriamil pozornosť na fakt, že do europarlamentu kandidujú aj traja odboroví predáci. „Títo ľudia už niekoľko rokov vedú dennodenne zápas za práva svojich kolegov. Preto som rád, že posilnili našu kandidátku,“ povedal.

Zo štvrtého miesta kandiduje Tatiana Seňanová, predsedníčka odborov v spoločnosti LIDL, z deviateho miesta Tomáš Schroll, predseda odborov v automobilovej spoločnosti Mobis vo Varíne a z dvanásteho miesta Radoslav Grečner, ktorý vedie odborovú organizáciu v garbiarskej spoločnosti Slovtan Contract Tannery v Liptovskom Mikuláši.

„Odbory v 21. storočí by mali mať oveľa väčšie zastúpenie a kompetencie na legitímne požiadavky zamestnancov v pracovnom pomere, a tým oveľa väčšiu ochranu zamestnancov ako takých. Väčšina z nás je v klasickom zamestnaneckom pomere a o to dôležitejšie je podporovať politické subjekty ktoré bežných pracujúcich otvorenie podporujú. Touto optikou je treba pozerať na európske voľby 2024,“ vyhlásil Tomáš Schroll.

Socialisti.sk kandidujú s číslom 9. Viac na webe www.socialisti.sk/eurovolby

en_GBEN