Politická krátkozrakosť nás pripravuje o bratov

Hnutie Socialisti.sk zásadne odsudzuje kroky časti slovenskej opozície na čele s predsedom Progresívneho Slovenska, ktorými podporujú naštrbovanie bratských vzťahov medzi Slovenskom a Českom českým premiérom. Premiér Fiala sa svojvoľne a jednostranne rozhodol ukončiť nadštandardné medzivládne rokovania medzi Slovenskom a Českom. K tomuto rozhodnutiu zároveň došlo iba deň pred stretnutím šéfa Progresívneho Slovenska s predstaviteľmi českej vlády v Prahe. Ide o nebezpečnú hru ktorej nemôže tlieskať nikto, bez ohľadu na to, či so súčasnou vládnou politikou súhlasíte alebo nie.

Koncom minulého roka vláde Petra Fialy nedôverovalo cez 70% Českej republiky. Navyše, v prieskumoch je súčasná česká päťkoalícia hlboko za stranou Andreja Babiša. Tento krok Petra Fialu preto považujeme za zúfalý pokus o napínanie svalov pred nadchádzajúcimi eurovoľbami a snahu si vydupať svoje, aj za cenu naštrbovania vzťahov medzi dvoma bratskými štátmi. Krok českého premiéra nebol koordinovaný s kanceláriou českého prezidenta Petra Pavla a celá česká opozícia je proti, čím sa potvrdzuje, že ide o partizánčinu bez širšej podpory českej verejnosti.

Hnutie Socialisti.sk považuje kroky českej vlády za dôkaz jej diplomatickej nezrelosti. Priateliť sa možno aj napriek politickým rozdielom. Rozdielne pozície sú predsa v prípade dvoch zvrchovaných štátov nevyhnutné. V tom spočíva význam diplomacie. Hnutie Socialisti.sk dlhodobo udržiava kontakty a veľmi dobré vzťahy s českými partnermi. A na udržiavaní slovensko-českého priateľstva budeme o to usilovnejšie dbať a pracovať.

Vo vzťahu k tvrdeniam niektorých slovenských aktérov o tom, že ide o budíček, a že sa Slovensko musí po vzore vlády Petra Fialu postaviť “jednoznačne na Západ” treba povedať len jedno. Petr Fiala stojí pevne na strane izraelskej okupácie a genocídy v Palestíne. Toto nie je morálna autorita, ktorou by sa mala slovenská verejnosť riadiť.

Vyzývame Slovenky a Slovákov, aby nezanevreli na bratov Čechov. A našich českých partnerov žiadame, aby doma žiadali to isté.

en_GBEN