100 dní vlády: chlieb, hry a ochrana korupčníkov

V uplynulých dňoch vláda SR dovŕšila svojich prvých 100 dní. Vláda ako celok, ale aj jednotlivé ministerstvá robili krátky odpočet toho, čo sa im v tomto krátkom období podarilo zrealizovať. Nejdem robiť hĺbkovú analýzu prvých 100 dní 4. vlády Roberta Fica, ale očami bežného občana sledujúceho politiku chcem zhodnotiť to, čo v posledných dňoch najviac rezonovalo. Aby som hneď nezačínal kritikou spomeniem na úvod niečo pozitívne.

Vlajkovou loďou programov oboch vládnych sociálnych demokracií boli trináste dôchodky

Vládna koalícia ich schválila ešte na sklonku predchádzajúceho roku. Keďže mi dodnes nikto nepovedal názov trinásteho mesiaca, myslím si, že logickejšie by bolo, keby tá suma bola rovnomerne rozdelená medzi 12 mesiacov. Teda, aby si dôchodcovia mohli prilepšiť v každom mesiaci a nie iba pred Vianocami. Politika ale nie je len o logike, ale aj o marketingu a o tom, aby sa z takéhoto politického rozhodnutia dalo vytĺcť čo najviac politických bodov.

Je faktom, že 600 eur je proste 600 eur, keby sme ich rozdelili na 12 častí, tak by nám vyšlo ku každému dôchodku 50 eur a to by pri stredných dôchodkoch už nerobilo nejaký výrazný nárast a bolo by to na úrovni novoročnej valorizácie. Keďže by sa takto táto suma včlenila do jednotlivých dôchodkov v roku, podliehala by každoročnej valorizácii a zasa až tak štedrí naši politici byť nechceli. Ale prejdime k veci. Ako hovorili naši predkovia: „keď dávajú tak ber“ a ešte vraveli, že „darovanému koňovi na zuby nepozeraj.“

Druhou skutočnosťou ktorá stojí za pozornosť je štátny rozpočet

Nie nebojte sa, nejdem nikoho unavovať siahodlhým rozoberaním čísel. Na to sa ani necítim byť odborníkom. Len v stručnosti spomeniem, že vláda okrem iného ide šetriť tak, že nám pracujúcim zoberie jeden štátom platený sviatok. Neviem či ste zachytili, ale tento rok už prvý september – Deň  Ústavy už nebude štátnym sviatkom. Nikdy som v minulosti nebol presvedčený o tom, že deň prijatia ústavy musí byť štátnym sviatkom, ale keď už bol, tak mal pre túto spoločnosť predsa len väčší zmysel, ako 15. september, ktorý je výlučne náboženským sviatkom a oslavovať ho musia aj ateisti napriek tomu, že SR sa neviaže na žiadne náboženstvo. 

Vráťme sa k prvému septembru. Vláda miesto toho, aby sa pozrela na majetky oligarchov, si vybrala iné riešenie. Rozhodla, že pracujúci budú musieť v roku 2024 a aj v každom nastávajúcom pracovať o jeden deň v roku viac.

Poslednou skutočnosťou, ktorú si treba všimnúť je zrušenie UŠP a nový trestný poriadok

V čase písania tohto textu je už schválený aj podpísaný prezidentkou. Už bude záležať, aké stanovisko k nemu povie Ústavný súd..  

V zásade asi nikto by nenamietal, keby Smer prišiel s návrhom na zmenu trestných sadzieb počas svojho 12 ročného vládnutia v minulosti. Napríklad v rokoch 2012 – 2016 vládol sám a teda žiaden koaličný partner by do toho  „nekecal“ .

Musíme samozrejme uznať a pripustiť, že je legitímnym právom hocijakej politickej strany presadzovať svoje predstavy a samozrejme aj predstavy ohľadom trestných sadzieb. V zásade pri hlbšom skúmaní tejto témy  by sa dalo aj s niektorými názormi vládnej koalície súhlasiť, keby tieto návrhy prišli v inom čase.

Je úplne jasné, že Smer sa na politickej scéne neobjavil pred rokom a má za sebou 12 rokov vládnutia v minulosti. 12 rokov nikomu v Smere nevadili trestné sadzby. Nenájdete žiadne vážnejšie diskusie o tejto téme do roku 2020, keď Smer prehral voľby a musel odísť do opozície.  Táto téma začala byť na programe dňa až po tom, ako sa prejavili mnohé korupčné kauzy nominantov Smeru.  

Ja samozrejme nejdem nad nikým lámať palicu, na to sú súdy, aby rozhodli o vine či nevine, ale enormný záujem o pretlačenie daných zmien niečo jasne dokazuje. Každý vidí, že pokiaľ všetko „šlapalo“  tak sa nikomu nezdali tresty za korupciu príliš „drakonické“. Drakonickými sa stali až vtedy, keď mnohé veci vyplávali na povrch. Zrazu prišla „zákonitá nutnosť“ zachrániť krajinu tým, že upravíme trestný zákon.

Áno viem, aj opozícia okolo toho stvárala rôzne hlúposti a tým že našla medzeru v zákone predvádzala v parlamente spomaľovacie divadelné predstavenie, ale to už je na inú debatu.

Toto malo byť a aj bolo o 100 dňoch vlády:

No a aby som nezabudol, vláda aj po uplynutí 100 dní pracuje s plným nasadením pre spoločnosť. Vláda si uvedomuje, ako sa ľudom ťažko žije a tak sa rozhodla, že ľudom drakonicky zvýši platy. Zoznam ľudí ktorým bude zvýšený plat uvádzam v abecednom poradí:  

Blanár Juraj

Dolinková Zuzana

Druker Tomáš

Fico Robert

Eštok Šutaj Marek

Kaliňák Robert

Kamenický Ladislav

Keketi Dušan

Raši Richard

Ráž Jozef

Saková Denisa

Susko Boris

Šimkovičová Martina

Takáč Richard

Taraba Tomáš

Tomáš Erik

+ 3071

+ 3071

+ 3071

+ 4676

+ 3071

+ 3337

+ 3071

+ 3071

+ 3071

+ 3071

+ 3337

+ 3071

+ 3071

+ 3071

+ 3337

+ 3071

Zatiaľ toľko, veď doba je zlá, verejné financie rozvrátené, pokladňa a špajza prázdna. 

Ján Zmeko
člen hnutia Socialisti.sk
krajská rada Žilina

en_GBEN