Tak toto je iná káva: Tomáš Szalay z SaS navrhuje privatizáciu štátnej zdravotnej poisťovne a nebráni sa ani privatizácii nemocníc!

Tieto šialené návrhy SaSkárov by nás doviedli do stavu ako v USA, kde je zdravotná starostlivosť nedostupná pre desiatky miliónov ľudí, kde je zdravotníctvo extrémne drahé a kde na tom všetkom ryžujú zisky korporáty a kapitalisti.

Jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková nedávno tiež prehlásila: „Zdravotníctvo nie je zadarmo, ak ho dávame zadarmo, tak vtedy najviac ubližujeme ľuďom.”

Socialisti.sk jasne hovoria: ZDRAVIE NIE JE TOVAR!
Práve biznis a vytĺkanie zisku v zdravotníctve sú hlavnou prekážkou vo financovaní a poskytovaní dostupnej zdravotnej starostlivosti. Z neho potom pramenia všetky ostatné problémy.

Páni z finančných skupín dobre vedia, že zdravotníctvo je lukratívne odvetvie na pohodlné, bezpečné podnikanie bez rizík, nakoľko ľudia potrebujú zdravotníctvo vždy, točia sa tam obrovské sumy a štát bude musieť túto sféru vždy poriadne dotovať.

Veď zdravotné poistenie si platí každý z nás (ide teda o stabilný trh s povinnými platbami, ktoré tu budú vždy), čiže preto sú tak ohromné tlaky súkromnej sféry, aby prenikla aj do tých posledných miest v zdravotníctve, ktoré sú ešte v rukách štátu.

Čo sa týka financovania zdravotníctva, my v hnutí Socialisti.sk presadzujeme zrušenie systému zdravotných poisťovní, ktoré sú neefektívne a vysávajú peniaze z rezortu a jeho nahradenie zdravotníctvom financovaným priamo zo štátneho rozpočtu.

Jasne vidíme, aké má Saska so zdravotníctvom zámery
Nezabúdajme, že to bola práve strana SaS, ktorá vyhlasovala ústami svojho predsedu Sulíka, že počíta aj s odštátňovaním nemocníc, čiže privatizácia a tiež oznámil, že SaS chce presadiť, aby medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti prebiehala riadna trhová súťaž.

Sulík tiež doplnil, že štátne nemocnice robia dlhy a tie neštátne nie, preto ich treba dať do súkromných rúk…

Privatizácia našich nemocníc a zavedenie trhových praktík do zdravotníctva je pokračovaním neoliberálneho ťaženia na posledné odvetvia v rukách štátu, ktoré ešte ako tak odolávajú „neviditeľnej ruke trhu“.

Je tu enormná snaha, aby do zdravotníctva, či školstva prenikli trhové mechanizmy a stal sa z nich – ako zo všetkého v kapitalizme – biznis.

Zdravie nie je tovar!

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN