SaSkárske neoliberálne mokré sny o zdravotníctve


Jana Bittó Cigániková zo Sasky a jej ďalší jedinečný výrok o zdravotníctve: „Zdravotníctvo nie je zadarmo, ak ho dávame zadarmo, tak vtedy najviac ubližujeme ľuďom.”

Jasne vidíme, aké má Saska so zdravotníctvom zámery
Nezabúdajme, že to bola práve strana SaS, ktorá vyhlasovala ústami svojho predsedu Sulíka, že počíta aj s odštátňovaním nemocníc (čiže privatizácia). Tiež oznámil, že SaS chce presadiť, aby medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti prebiehala riadna trhová súťaž. Sulík tiež doplnil, že štátne nemocnice robia dlhy a tie neštátne nie, preto ich treba dať do súkromných rúk.

Privatizácia našich nemocníc a zavedenie trhových praktík do zdravotníctva je pokračovaním neoliberálneho ťaženia na posledné odvetvia v rukách štátu, ktoré ešte ako tak odolávajú „neviditeľnej ruke trhu“. Je tu enormná snaha, aby do zdravotníctva, či školstva prenikli trhové mechanizmy a stal sa z nich, ako zo všetkého v kapitalizme, biznis.

Socialisti.sk jasne hovoria: ZDRAVIE NIE JE TOVAR !
Práve biznis a vytĺkanie zisku v zdravotníctve sú hlavnou prekážkou vo financovaní a poskytovaní dostupnej zdravotnej starostlivosti. Z neho potom pramenia všetky ostatné problémy.

Páni z finančných skupín dobre vedia, že zdravotníctvo je lukratívne odvetvie na pohodlné, bezpečné podnikanie bez rizík, nakoľko ľudia potrebujú zdravotníctvo vždy, točia sa tam obrovské sumy a štát bude musieť túto sféru vždy poriadne dotovať.

Veď zdravotné poistenie si platí každý z nás (ide teda o stabilný trh s povinnými platbami, ktoré tu budú vždy), čiže preto sú tak ohromné tlaky súkromnej sféry, aby prenikla aj do tých posledných miest v zdravotníctve, ktoré sú ešte v rukách štátu.

Zdravotnícka sieť bola drasticky zdevastovaná a dnes devastácia pokračuje !
Za socializmu sa budovali zdravotné centrá aj vo väčších dedinách, dokonca sa otvárali zdravotné centrá, čo je dnes niečo nemysliteľné aj pre zamestnancov pri rôznych podnikoch, pre študentov škôl, pre deti materských škôl a jaslí.

Zdravotnícka sieť, ktorá slúžila na precíznu a sústavnú zdravotnú starostlivosť každého jedinca, bola drasticky zdevastovaná a dnes devastácia pokračuje.

Keď kedysi boli výhrady ľudí, ako je možné, že ešte v našej dedine, či pri našom malom podniku nie je špecializované zdravotné stredisko, dnes ľuďom rušia aj pohotovostné služby, oddelenia v nemocniciach a oni musia cestovať desiatky kilometrov za zdravotníckou starostlivosťou.

Toto je to chýrne kapitalistické zdravotníctvo a reformy
Sám prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara konštatoval, že: „problémom je nezvýšenie počtu ambulancií všeobecných lekárov prakticky od pádu komunizmu“.

Kedysi sa zdravotné centrá budovali, dnes sa zatvárajú a nové neštátne zdravotné pracoviská sa otvárajú s hlavným úmyslom, aby sa čo najviac napakovali na zdravotníctve skupinky a oligarchovia v pozadí …

Nemocnice preberajú súkromné finančné skupiny a každá reforma v zdravotníctve končí a začína rušením lôžok, oddelení, stredísk, ambulancií, zvyšovania poplatkov a určovania nových pre obyčajných ľudí a končí to odpredajom nemocníc finančným žralokom…

Zo zdravia sa stal biznis, komodita na trhu, tak ako všetko…

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

en_GBEN