Prestaňme plátať ekonomiku lacnou pracovnou silou!

Vláda Slovenskej republiky ponúka pracovné miesta pracujúcim z cudziny namiesto rekvalifikácie nezamestnaných a zlepšovania ich pracovných podmienok. Hnutie Socialisti.sk zásadne odmieta takýto krátkozraký prístup štátu k domácim pracujúcim a predátorský prístup k zahraničným pracujúcim.

Podľa návrhu nariadenia, ktoré je momentálne v medzirezortnom konaní pod označením LP/2023/427, plánuje v roku 2024 Ministerstvo práce vykryť 2000 pracovných miest na pozícii operátor výroby, zvárač, či elektrikár, lebo vraj “na Slovensku nemá kto pracovať”, ako uvádza denník Pravda. Podobným spôsobom už minulý rok nariadením 113/2023 Z. z. Slovenská republika vyhradila spolu 5150 pracovných víz pre vodičov autobusov a kamiónov z Balkánu, Kaukazu a strednej Ázie.

Hnutie Socialisti.sk razantne protestuje proti zneužívaniu lacnej pracovnej sily zo zahraničia Vládou SR. Takýmto spôsobom vláda zneužíva postavenie cudzincov na to, aby počas inflácie držala mzdy na nízkej úrovni. Štát tak podporuje vysťahovalectvo Sloveniek a Slovákov, ktorých tak stavia do rovnakej pozície, v akej sú cudzinci, ktorých ich vlády rovnako vyhnali do zahraničia. Chceme, aby pracujúci dostávali takú odmenu za svoju prácu, vďaka ktorej nebudú musieť slovenské pracujúce a pracujúci opúšťať Slovensko.

V hnutí Socialisti.sk veríme, že zneužívanie lacnej pracovnej sily na plátanie ekonomiky je nielen nesolidárne voči našim nezamestnaným a cudzincom, ktorých Vláda chce vykorisťovať, ale aj ekonomicky neudržateľné. Nemôžeme sa spoliehať, že nás donekonečna budú ošetrovať sestry z Ukrajiny, doktori z Libanonu, že Rumuni budú stavať naše cesty a domy, že Moldavci budú upratovať a Kazasi s Uzbekmi budú so Srbmi na Slovensku montovať autá (pre zahraničné korporácie, podotýkame). Hnutie Socialisti.sk v solidarite s pracujúcimi všetkých krajín požaduje rovnako dobré pracovné podmienky a razantné zvýšenie mzdy pre všetkých pracujúcich – uvidíte, že aj Slováci sú zrazu súkromnému kapitálu dobrí!

Opätovne sa ukazuje, ako je kapitalistická vláda ochotnejšia plátať problémy, než aby pomáhala pracujúcim. Zvýšte minimálnu mzdu! Skráťte pracovnú dobu! Zaveďte plošne štipendiá pre stredoškolákov a stredoškoláčky a vychovajme si tak novú generáciu kvalifikovaných pracujúcich! Uvidíte, že na Slovensku má kto pracovať! A pokiaľ by toto zlepšenie pracovných podmienok pre pracujúcich malo znamenať odchod zahraničného kapitálu, tak nech. Stačilo, aby nás Západ používal ako montovňu – komu sa nepáči, nech tu nepodniká a jeho firmu nech prevezmú slovenské pracujúce a pracujúci!

Postavme priority štátu z hlavy na nohy! Pracujúcich je dosť, dôstojnej odmeny za prácu je ale málo! Postavme sa, slovenskí, srbskí, či uzbeckí pracujúci, spoločne za dôstojný život pre nás všetkých!

en_GBEN