Ctíme si odkaz SNP

Dnes sme sa pripojili k desiatkam ľudí, ktorí si každoročne SNP pripomínajú turistickým pochodom medzi obcami Zlatno a Skýcov v okrese Zlaté Moravce. Tieto obce majú bohatú partizánsku históriu, čo sa prejavuje aj na záujeme miestnych o toto podujatie.
Ladislav Novomeský svojho času nazval SNP chrbtovou kosťou našich dejín, čo vnímame rovnako. Z tohto dôvodu bude hnutie Socialisti.sk chrániť odkaz SNP a bude rozvíjať spoluprácu so všetkými rovnako orientovanými organizáciami.
PS. V súvislosti s ochranou odkazu SNP si na sobotu (29. 8.) pre vás pripravujeme menšie prekvapenie. 

PO STOPÁCH PARTIZÁNOV
12 kilometrov. Presne toľko meria trasa pravidelného pochodu medzi obcami Zlatno a Skýcov venovaného pamiatke SNP.

NEMCI SA DO PARTIZÁNSKYCH OBCÍ BÁLI
Obe obce totiž majú silnú partizánsku tradíciu. Poskytovali zázemie pre tri partizánske oddiely (Plameň, Zarubežnyj a Národný pomstiteľ). Napríklad v Skýcove, kde žilo 1 500 obyvateľov, pôsobil rovnaký počet partizánov. Do tejto obce sa Nemci neodvážili vojsť. Báli sa partizánov.
Až keď sa partizáni pripojili k oslobodzovacím bojom v blízkosti Hronu a Skýcov zostal bez ochrany, sa Nemci odvážili vstúpiť cez husté lesy Tribeča do Skýcova a dedinu zbabelo vypálili.
Na trase medzi oboma obcami mali partizáni svoje bunkre, studničky či muničné sklady, ktoré využívali pri diverzných akciách.

​Z PARTIZÁNSKEJ TRASY TURISTICKÝ POCHOD
Na sklonku socializmu založili miestni peknú tradíciu: na partizánskej trase Zlatno-Skýcov zorganizovali turistický pochod. Čuduj sa svete, toto podujatie prežilo aj prvé ponovembrové roky a dnes je z neho pekná tradícia, ktorá oslávila 32. ročník.
Podujatia ako Zlatno-Skýcov, Malý Slavín či Clementisovou cestou musíme zachovávať a pomáhať rozvíjať ďalej. Pretože aj toto je cesta ako deti či mládež viesť k antifšistickej tradícii.

​POZVÁNKA DO NITRY
Pred niekoľkými rokmi sme si partička ľavičiarov povedali, že skúsime rozbehnúť podujatie podobného typu. A darí sa: na prelome septembra a októbra (presný dátum vám upresním v priebehu pár dní) sa uskutoční 6. ročník Antifašistického výstupu na Zobor.
Práve tu totiž pristál výsadok 14 sovietskych partizánov, ktorých úlohou bolo založiť partizánske hnutie v okolí Zlatých Moraviec, Nitry a Topoľčian.

sk_SKSK