Záhorí do Brusela!

Nie je tajomstvo, že v Europarlamente má zo slovenských miest najväčšie zastúpenie Bratislava. Iné štáty majú regióny zastúpené lepšie vďaka viacerým volebným obvodom. Na Slovensku také šťastie nemáme. Aj preto považujem za dôležité, aby som sa ako Malačanka a dvojka na kandidátke venovala okrem mojich srdcových tém aj téme regiónov.

Záhorie, s Malackami v jeho srdci, je jedinečný región. Rieka Morava nás síce oddeľuje od našich rakúskych susedov, no zároveň nás s nimi môže spájať. Tento potenciál cezhraničnej regionálnej spolupráce treba rozvíjať a potreby regiónov reprezentovať aj na pôde Europarlamentu. Málokto vie, že Europarlament spolurozhoduje aj o rozpočte EÚ, takže existuje priestor pre presadzovanie väčšieho balíka práve pre rozvíjanie regiónov a ich spolupráce. Navyše, europoslankyne a europoslanci sú v pravidelnom kontakte s národnými parlamentmi. Aj tento kontakt sa dá využiť na efektívnejšie presadzovanie regionálnej politiky.

Nerada však nosím ružové okuliare. Reprezentácia regiónov je samozrejme veľmi dôležitá, no ako europoslankyňa budem mať väčší dosah na veci ako zahraničná politika či ekonomické otázky. V Bruseli chcem vystupovať proti neoliberalizmu, ktorý ohrozuje verejné služby ako zdravotníctvo a železnice. Nech máme v regiónoch akékoľvek problémy, v prevažnej väčšine je vinníkom kapitál.

Napríklad, po novom bude musieť štátna ZSSK súťažiť so súkromníkmi o konkrétne vlakové linky. Kam vedie takáto liberalizácia vieme z Veľkej Británie, kde súťaž ku dnu medzi súkromníkmi donútili štát opätovne zoštátniť linky spájajúce Škótsko s Manchesterom a Liverpoolom. Už dnes je nosná linka Kúty-Bratislava v desnom stave – ak sa liberalizácii služieb nepostavíme, bude to ešte horšie.

O všetkom podstatnom sa rozhoduje doma. No v orgánoch EÚ sa tvoria pravidlá, podľa ktorých sa musia naše rozhodnutia riadiť. Aj preto je dôležité, aby v Europarlamente zaznel ten správny hlas.

Sely Papan
kandidátka č.2 a členka vedenia hnutia Socialisti.sk

sk_SKSK