Dnes sa náš štát úplne vykašlal na vytváranie vlastných podnikov, ale len predhadzuje našich pracujúcich, ako lacnú pracovnú silu pre nadnárodné korporácie. Už sa raz musíme zobudiť z toho sna, že nadnárodné spoločnosti tu chodia z nejakej láske ku nám, ale že tu idú preto, aby získali čo najväčší zisk a čo najlacnejšiu pracovnú silu.
Keby tomu tak nebolo, tak by tieto spoločnosti nepresúvali svoje závody do krajín s lacnou pracovnou silou, ale otvárali by nové pobočky vo svojich domovských krajinách, kde dávajú na platoch a daniach aj 2-krát, 3-krát, 4-krát viac, ako u nás…
Demokratizácia pracovísk – družstevné hnutie
V parlamente EÚ budem presadzovať podporu družstevného hnutia, politiku aktívnej pomoci pri zakladaní rôznych typov družstiev, štáty EÚ musia začať vytvárať lepšie legislatívne a finančné podmienky pre zakladanie zamestnaneckých družstiev, ktoré vnášajú demokraciu a solidaritu na pracoviská, podporujú udržateľný hospodársky rast a sociálnu súdržnosť. EÚ musí začať presadzovať pri verejných obstarávaniach model, ktorý sa nepozerá len na cenu, ale zohľadňuje sociálne a environmentálne hľadiská.
Pre zamestnanecké družstvá, sociálne družstvá a družstvá samostatne hospodáriacich výrobcov musíme pripraviť radu podporných projektov, aby sa mohli začať výrazne presadzovať aj v priemysle a službách. Potrebujeme pripraviť priaznivé podmienky, aby pracujúci mohli preberať podniky, získavali silnejšie postavenia pri riadení podnikov a dokázali efektívnejšie vstupovať do dôležitých rozhodovacích procesov. Za demokratizáciu našich pracovísk a hospodárstva!
Čo nám radia rôzni „ekonomickí“ poradcovia, či politici?
Hovoria o tom, že Slovensko má konkurenčnú výhodu v tom, že máme kvalifikovanú lacnú pracovnú silu, že to je našou výhodou, pri rozhodovaní investorov. Pri rôznych štrajkoch a vyjednávaniach odborov o vyššie platy lamentujú, že keď sa u nás budú rapídne zvyšovať platy, prídeme o výhodu krajiny s lacnou pracovnou silou a spoločnosti od nás budú odchádzať a nebudú ďalej investovať.
Títo páni „odborníci“, ktorí za tieto „rady“ poberajú tisíce Eur mesačne, nám pracujúcim hovoria, nepožadujte vyššie platy, neštrajkujte, lebo už nebudeme krajinou s lacnou pracovnou silou… Človeku príde až nevoľno, keď počuje takýto hnus, ktorý oni nazývajú dobrými ekonomickými radami.
Vyberú štátne dotácie, zanechajú dlhy a zutekajú zo Slovenska
Pred rokmi vítal Dzurinda nemeckú firmu Bodet & Horst, ktorá pôsobila vo Vrbovom a ktorá neskôr išla do konkurzu. O zamestnanie prišlo 360 zamestnancov a zamestnávateľ im neráčil dať ani výpovede a ani nenahlásil žiadne hromadné prepúšťanie, nedostali výplaty za dva mesiace a nechal za sebou státisícové dlžoby. Väčšinu strojov majiteľ z fabriky odniesol…
V roku 2010 vláda SR schválila spoločnosti Bodet & Horst pôsobiacej vo Vrbovom dotáciu na stroje vo výške 5,5 milióna EUR. Pre zaujímavosť, spoločnosť túto investičnú pomoc vyčerpala v decembri 2017 a len pár mesiacov po vyčerpaní dotácie utiekla zo SR.
Fínska spoločnosť Ojala group, ktorá postavila fabriku v obci Kriváň, zo dňa na deň zavrela fabriku, tajne odniesla stroje a majetok fabriky, nenahlásili ani hromadné prepúšťanie, zamestnanci nedostali výpovede, tesne pred sviatkami dali majitelia firmu do konkurzu.
Pri týchto prípadoch musia zakročiť aj orgány EÚ, znemožniť takýmto ľuďom podnikať v iných krajinách EÚ, zmraziť ich majetky a vymáhať od nich všetky podlžnosti, ktoré za sebou zanechali v určitom konkrétnom štáte.
Miroslav Pomajdík
kandidát č.7 a podpredseda hnutia Socialisti.sk