Historický úspech rakúskych komunistov: v Salzburgu získali 23% a sú v hre o kreslo primátora

Keď vám nabudúce budú hovoriť niečo o tom, ako marxistická a antikapitalistická ľavica nemá miesto v 21.storočí, tak im ukážte na Rakúsko, kde desiatky rokov marginálna Komunistická strana Rakúska práve teraz naberá silu. Rakúsko patrí medzi najvyspelejšie štáty sveta a aj napriek tomu sa tu začalo dariť rakúskym komunistom, to akosi našim pravicovým politikom „nevychádza“.

Len pred pár rokmi šokovali rakúski komunisti výsledkom skoro 30% a výhrou v mestských voľbách v Grazi, kde sa ich nominantka Elke Kahr stala aj primátorkou. Po dvoch rokoch na čele radnice v Grazi bola komunistka Elke Kahr nedávno vyhlásená za najlepšieho starostu sveta. Minulý rok v regionálnych voľbách v Salzburgu získali výsledok 11,7% a historický vstup ich zástupcov do krajinského parlamentu, čo bolo obdivuhodné keď si uvedomíme, že ešte v roku 2018 získali v tomto regióne len 0,4%.

To, že komunisti v Salzburgu posilňujú, naznačovali aj prieskumy, no výsledky v tohtoročných mestských voľbách v meste Salzburg viacerých prekvapili, nakoľko Komunistická strana Rakúska v nich získala 23,12% a za víťaznou sociálnou demokraciou zaostala iba o niečo vyše 2% a za sebou zanechali aj vládnych ľudovcov s 20,76%.

Boj o kreslo primátora Salzburgu bude ešte napínavé, nakoľko 1. kolo vyhral sociálny demokrat Bernhard Auinger s 29,37% a tesne za ním skončil práve líder komunistov a najpopulárnejší poslanec v krajinskom sneme Salzburg- Kay-Michael Dankl s 28% a až s približne 7% rozdielom skončil za ním kandidát ľudovcov. V 2. kole sa tak stretne a budúcim primátorom sa stane jeden z dvojice Auinger – Dankl.

Moderná komunistická strana, ktorá rieši aktuálne problémy ľudí

Viacerí sa pýtate, čím si začali rakúski komunisti získavať ľudí v jednej z najbohatších krajín sveta. Rakúsko sa borí s viacerými závažnými problémami, skoro milión ľudí je priamo ohrozených chudobou, okliešťovanie sociálnych výdobytkov, zdražovanie, prehlbujú sa rozdiely medzi bežným pracujúcim človekom a najbohatším zlomkom rakúskej spoločnosti, 1% najbohatších obyvateľov už vlastní viac ako polovicu všetkého bohatstva Rakúska, mladí ľudia a rodiny majú problém s predraženým bývaním a nájmy stále rastú a stávajú sa tak stále menej dostupné a práve tieto praktické otázky začali riešiť rakúski komunisti.

Od roku 2005 zástupcovia komunistickej strany v Grazi riešili práve bytovú otázku, dostupnosť bývania, bojovali proti zvyšovaniu nájmov, poskytovali právnu pomoc, podieľali sa na projektoch výstavby a ochrany bývania s regulovaným nájomným vo vlastníctve mesta a robili to tak dobre, že začali zaznamenávať volebné úspechy na viacerých úrovniach. Dostupné bývanie sa stalo ich veľkou agendou aj v Salzburgu, čo ocenilo mnoho voličov.

V Rakúsku si komunisti získali rešpekt aj tým, že zvolení funkcionári Komunistickej strany Rakúska si ponechávajú len časť platu zo svojich verejných funkcií, vo výške priemerného robotníckeho platu v Rakúsku a zvyšok odovzdávajú do nimi zriadeného sociálneho fondu, z ktorého financujú rôzne sociálne projekty, pomáhajú s platením nájomného, či energií a celkovo podporujú chudobnejších Rakúšanov.

Salzburskí komunisti tak len v roku 2023 zo svojich platov darovali do tohto sociálneho fondu sumu 45 626,60 Eur. Komunisti takto od roku 1998 vyzbierali vyše 3 milióny Eur, ktoré putovali na spomínanú sociálnu podporu. Rakúšania tak oceňujú, že nejde o karieristov.

Vrátia sa rakúski komunisti po dlhých 65tich rokoch do parlamentu ?

Rakúski komunisti sa venujú pálčivým aktuálnym problémom, ktoré zužujú dnešné Rakúsko. Ich praktická politika prináša ovocie aj na celonárodnej úrovni a posledné prieskumy ukazujú, že preferencie Komunistickej strany Rakúska sa začínajú pohybovať nad 3% a atakujú tak 4% hranicu, ktorá je v Rakúsku potrebná na vstup do parlamentu. Posilňujú aj v ďalších regiónoch Rakúska.

Voľby do rakúskeho parlamentu budú na jeseň tohto roku, ktoré rozhodnú aj o tom, či sa komunisti do neho vrátia po dlhých 65tich rokoch, nakoľko posledné zastúpenie v ňom mala strana v roku 1959.

Rakúski komunisti tak vysielajú odkaz, že pracujúci nie sú „odsúdení“ obracať sa na krajnú pravicu a smerom na Slovensko to dáva jasný signál, že moderná marxistická a antikapitalistická ľavica má aj u nás v 21.storočí miesto a hlavná je dlhodobá, odhodlaná a mravenčia práca pre spoločnosť a nie aktuálne preferencie, či momentálna marginalita, s ktorou desaťročia zápasili aj rakúski komunisti.

Čo dodať na záver, asi už len malý odkaz pre našich pravičiarov, áno, berme si príklad z Rakúska!

sk_SKSK