Julian Assange, sme s tebou

V roku 2010 nazval viceprezident Joe Biden Juliana Assangea “high-tech teroristom”. O rok neskôr verejne vyhlásil, že Julian Assange nespôsobil Spojeným štátom žiadnu podstatnú škodu okrem toho, že je pre vládu USA nepríjemný. Takže z high-tech teroristu sa stal nepohodlným pre USA.

Julian Assange sa však stále nachádza vo väzení s maximálnym stupňom stráženia v Belmarsh, kúsok od Londýna, a čaká na svoje vydanie do USA. A práve tieto dni v Londýne prebiehajú posledné extradičné súdne pojednávania, ktoré rozhodnú nielen o Assangovom osude, ale o osude slobody tlače, práva na informácie, ale hlavne o osude demokracie. Úspešné vydanie Juliana Assangea by v skutočnosti znamenalo kriminalizáciu investigatívnej žurnalistiky. Vytvorilo by právny precedens, ktorý by umožnil stíhať každého, kto poruší povinnosť mlčanlivosti o utajovaných amerických informáciách a zločinoch štátnej politiky. Zaviedlo by to americkú cenzúru v celosvetovej žurnalistike. A podľa slov Joea Bidena len preto, aby sa zabránilo zahanbeniu americkej vlády. Ale, ako môže fungovať demokracia bez toho, aby ľudia boli skutočne informovaní?

Wilkileaks odhalili hlboko nepríjemné pravdy o mnohých veciach, nielen o USA , ale aj o množstve iných krajín, korporáciách a hrôzach, ktoré sa diali v rámci rôznych vojen, a o spôsobe, akým spoločnosti a vlády fungujú v snahe umlčať nesúhlas a opozíciu. Čo sa týka ľudskej stránky tejto problematiky, Julian Assange si za posledných 13 rokov prešiel strašným utrpením. Jeho trest presahuje všetko, čo by si zaslúžil, aj keby bol vinný, ale on nie je.

Julian Assange's Extradition Appeals Process - Assange Defense
Julian Assange na ekvádorskej ambasáde

A hoci je vonku zima Julian, sme s tebou a budeme s tebou tak dlho, ako to bude potrebné, aby si mohol slobodne chodiť po uliciach a vrátiť sa k svojej veľmi cennej práci, ktorou je odhaľovanie zneužívania moci najbohatšími a najmocnejšími na tomto svete a poukazovanie na škody ktoré to spôsobuje najchudobnejším a najzraniteľnejším ľuďom na tejto planéte. Pretože žurnalistika, skutočná žurnalistika je určená na to, aby znepríjemňovala život bohatým, mocným, politickým triedam a všetkým ostatným. Pretože ak zastávate úrad, ak zastávate mocenskú pozíciu, mali by ste sa cítiť nepohodlne, pretože ju zastávate s dôverou v mene ľudí.

Lucia Hubinská
členka hnutia Socialisti.sk

sk_SKSK