Odvážny krok Juhoafrickej republiky: Izrael čelí obvineniu z genocídy

Juhoafrická republika podala žalobu na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu voči štátu Izrael za genocídu, ktorú pácha na Palestínčanoch. Je na čase, aby túto aktivitu podporila aj slovenská vláda.

Izrael musí čeliť aj vojenskému a ekonomickému embargu. Slovenská republika musí odstúpiť aj od nákupu zbraní z tejto krajiny. Treba zopakovať, že genocída, ktorú vykonáva izraelský štát, má plnú materiálnu podporu USA, Británie a EÚ: finančne, politicky, strategicky a v poskytovaní zbraní.

Iba silným tlakom môžeme presadiť okamžité prímerie a ukončiť strašnú vojnu v Gaze.
Izrael povraždil už 23 200 Palestínčanov, dve tretiny obetí tvoria ženy a deti. Zranenie utrpelo 60 000 Palestín­čanov. Z 2,3 milióna obyvateľov v Pásme Gazy, až 85% muselo opustiť svoje domovy. Na Pásmo Gazy padlo za necelé 3 mesiace už viac ako 30 000 bômb a až 70% domov a budov a 77% zdravotníckych zariadení sú zničené, alebo výrazne poškodené, medzi nimi knižnice, súdy, nemocnice, parky, 342 škôl a ďalšie verejné budovy. Podľa OSN, pacientov už prijíma len osem z 36 nemocníc. Pre porovnanie, USA za 6 rokov použilo v Iraku 3 678 bômb. Obnova v Pásme Gazy bude trvať niekoľko desiatok rokov.

Je to práve štát Izrael, ktorý sa od svojho vzniku vysmieva celému svetu, nerešpektuje žiadne nariadenia OSN, vraždí civilné obyvateľstvo a veselo napáda aj okolité štáty, kedy sa mu zachce. Je potrebné povedať, že akékoľvek násilie proti civilistom je zločin a je neospravedlniteľné, či je to zo strany Hamasu, alebo štátu Izrael. To sa samozrejme netýka izraelských osadníkov páchajúcich pogromy proti arabským Palestínčanom.

Na jednej strane Západ neváha s uvalením sankcií na rôzne štáty, no na strane druhej, pred zločinmi Izraela zatvára oči a okrem slovného odsúdenia sa nikdy na nič nezmohol.

To najhoršie, čo môžeme urobiť je byť ticho. Ticho schvaľuje vraždenie detí, žien, seniorov, civilistov. Ticho umožňuje genocídu. Neprestávajme preto požadovať spravodlivý mier pre Palestínu a potrestanie izraelských vojnových zločinov.

Miroslav Pomajdík
podpredseda Socialisti.sk

sk_SKSK