Podporujeme štrajk v UniCredit Bank

Banky na Slovensku hlásia rekordné polmiliardové zisky, no pre infláciu zamestnancom klesajú reálne mzdy. Manažment UniCredit Bank na Slovensku odmieta požiadavku zamestnancov o zvýšenie platov v súlade s rastúcou infláciou. Hnutie Socialisti.sk považuje takéto zdieranie za nehorázne. Požiadavka odborárov, aby mzdy rástli rovnako rýchlo ako inflácia, by mala byť minimom vo všetkých odvetviach.

Znovuzavedenie bankového odvodu vítame. V krízových časoch by mali byť najviac solidárni tí najziskovejší. Nezabúdame, že to bola vláda Igora Matoviča, ktorá bankám rozviazala ruky a dovolila im z našich peňazí vyťažiť astronomické zisky. Odvod môže pomôcť štátnej kase, a tým nepriamo nie len zamestnancom bánk, ale nám všetkým. Hnutie Socialisti.sk však verí, že nestačí zisky zdaňovať a požadovať zvyšovanie platov.

Jedinou garanciou ako dôstojných platov, tak i spoločensky prospešného narábania s našimi peniazmi, sú banky vo verejnom vlastníctve. Kým sú banky v súkromných rukách, budú vykorisťovať zamestnancov i zákazníkov a budú pokračovať vo finančných špekuláciách a nekalých investíciách na úkor pracujúcich doma i v zahraničí. Jedným z konkrétnych krokov v tomto smere je aj zriadenie verejnej komerčnej banky.

Hnutie Socialisti.sk stojí pevne na strane radových zamestnancov. To sa týka aj štrajku zamestnancov a zamestnankýň UniCredit Bank, ktorý sa bude konať v utorok 12.12. Naše hnutie vyzýva na solidaritu medzi odvetviami: príďte podporiť prvý štrajk v bankovom sektore na Slovensku!

sk_SKSK