Otvorený list ministrovi Jurajovi Blanárovi

Vážený pán minister Juraj Blanár,

v týchto minútach prebieha na území Palestínskeho štátu brutálna vojenská operácia izraelskej armády. Izraelský režim Gazu odrezal od elektriny, vody, telefónneho a internetového signálu, pričom spustil pozemnú inváziu na palestínske územie. Od 7. októbra 2023 bolo viac než 7-tisíc Palestínčanov zabitých a cez 40% domov v Pásme Gazy bolo izraelským bombardovaním zrovnaných so zemou, ako dokazujú aj nedávno zverejnené satelitné snímky.

Tento bezprecedentný zásah, spolu s predošlým bombardovaním Pásma Gazy i odchytávaním a väznením tisícok civilistov na Západnom brehu Jordánu je v rozpore nielen s medzinárodným právom, ale aj v rozpore s piliermi slovenskej diplomacie, zahraničnej politiky i historických skúseností ako utláčaného národa a štátu, ktorý v minulosti čelil útokom na územnú celistvosť.

Izraelský útok je súčasťou pravdepodobne prvej genocídy v histórii, ktorá je dokonale zdokumentovaná a vysielaná v živom prenose po celom svete. Páchateľom týchto vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ako ich označuje samotné OSN, je izraelská vláda, súčasťou ktorej sú krajne pravicové strany a politici, okrem ministerského predsedu Benjamina Netanjahua aj Bezalel Smotrich, samozvaný fašista. 

Považujeme za nevyhnutné, aby Slovenská republika

  1. v súlade s našimi záväzkami voči Štátu Palestíny, ktorý Slovenská republika považuje za samostatný štát,
  2. v zmysle presadzovania ľudských práv ako piliera slovenskej diplomacie,
  3. pamätajúc na národnooslobodenecký zápas o holú existenciu národa rokov merôsmych a zápas o zvrchovanosť štátu,
  4. potvrdzujúc antifašistický odkaz Slovenského národného povstania
  5. a v záujme ochrany ľudského života a presadzovania mieru

požadovala okamžité humanitárne prímerie.

Zároveň týmto vyzývame slovenskú diplomaciu na predvolanie si izraelského veľvyslanca a Vládu Slovenskej republiky vyzývame na zintenzívnenie tlaku proti krokom Izraela na pôde Európskej únie a ostatných medzinárodných organizácií, ako aj vyhlásenie zbrojného embarga voči Izraelu.

Veríme, že vzhľadom na postoj vlády voči konfliktu na Ukrajine zaujme Slovenská republika rovnako zásadový postoj aj voči situácii v okupovanej Palestíne.

 

Republiková rada hnutia Socialisti.sk 
v Nitre dňa 31.10.2023

Tento otvorený list, v dobrej viere adresovaný ministrovi zahraničných vecí, bol odovzdaný aj na podateľni Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

sk_SKSK