Solidarita s Izraelom je slepá k utrpeniu, vyháňaniu a vraždeniu Palestínčanov

Posledné dni môžeme opäť sledovať rozhorenie sa izraelsko-palestínskeho konfliktu. Hnutie Hamas spustilo masívne vojenské akcie voči Izraelu, ktoré za posledné desiatky rokov nemajú obdobu a samotná intenzita odporu doslova šokovala a zaskočila Izrael. Obete na obidvoch stranách spolu presiahli už číslo 2 000, medzi nimi je žiaľ aj množstvo bezbranných civilistov.

Je potrebné povedať, že akékoľvek násilie proti civilistom je zločin a je neospravedlniteľné, či je to zo strany Hamasu, alebo štátu Izrael. Na toto zabúda množstvo svetových politikov. Je tiež smutným faktom, že na to vždy doplatili a doplatia tí najzraniteľnejší z obidvoch strán konfliktu a v nadchádzajúcich týždňoch budeme svedkami množstva civilných obetí, hlavne zo strany Palestínčanov.

Vláda v Izraeli v znamení sionistickej a krajnej pravice
Nezabúdajme na fakt, že štát Izrael je momentálne spravovaný viacerými  pravicovými stranami a hnutiami na čele so stranou Likud Benjamina Netanyahua, ktoré patria ideovo k sionisticko-pravicovým, ultranáboženským, nacionalistickým, až krajne pravicovým rasistickým silám, ktoré sa vyznačujú tvrdou politikou voči Palestínčanom, čo deklarujú v schvaľovaní anektovania palestínskych území, vyháňania Palestínčanov atď…

Tieto krajne pravicové sily určite využijú vzniknutú situáciu na veľmi tvrdú vojenskú odplatu, keďže Izrael sa chystá spustiť aj pozemnú vojenskú operáciu v Gaze a obávam sa, že budeme svedkami obrovského utrpenia palestínskeho obyvateľstva, ktoré bude zahŕňať množstvo obetí, ničenia domov a infraštruktúry, či anektovanie ďalších palestínskych území a vyháňania ich obyvateľov.

Izrael ide rozdať aj tisíce útočných pušiek svojim obyvateľom, ktorí žijú v blízkosti palestínskych enkláv. Môžeme predpokladať, ako viacerí fanatickí krajne pravicoví židovskí osadníci s týmito zbraňami naložia. Obrátia ich práve proti neozbrojeným Palestínčanom, ktorých budú silou vytláčať z ich pozemkov a nelegálne si ich prisvojovať. Zbrane v rukách týchto fanatikov, to je ďalšia časovaná bomba, ktorá spustí tragickú vlnu násilia a pogromov. 

Roky rokúce tvrdého násilia izraelského štátu voči Palestínčanom, kradnutie palestínskej pôdy, či vedenia vojenských operácii však ukazuje, že sa jedná o slepú uličku násilia, násilie plodí zase len násilie a z toho ťaží aj spomínaný Hamas.    

Len za posledných 15 rokov Izrael zabil vyše 7-tisíc Palestínčanov, zranil ich viac ako 130-tisíc a ukradol im ďalšie stovky km2 územia. Pre porovnanie, na izraelskej strane za rovnaké obdobie zahynulo vyše 200 ľudí.

Hovoria o práve na obranu, no Palestínčanom to právo upierajú
Mnoho predstaviteľov štátov začalo vyjadrovať solidaritu Izraelu a predháňali sa v tom, kto vydá ostrejšie prehlásenie voči Palestínčanom. Nemecko a Rakúsko dokonca zašlo už tak ďaleko, že pozastavili všetky platby pre palestínske obyvateľstvo. Úplne však ignorujú príčinu, podstatu a korene toho, prečo došlo aj k tejto novej eskalácii konfliktu.

Mnohí politici, analytici správne označili vraždenie civilistov, ku ktorému došlo v týchto dňoch zo strany Hamasu za zločiny, či akt terorizmu, keď však hromadne zabíja civilistov Izrael, počujeme z tých istých úst, že to je taktika Hamasu a civilným obetiam sa v Gaze nedá vyhnúť… Nepočuli sme ani jedno slovko solidarity s Palestínčanmi.

Zaujímavé, že za tie celé roky boli úmyselne postrieľané stovky Palestínčanov, žien, detí, civilistov, ktorí sa previnili len tým, že s holými rukami demonštrovali proti zaberaniu ich pôdy.

Prečo však za tie dlhé roky totožné správanie štátu Izrael neoznačili svetoví politici rovnako za zločiny, za akt štátneho terorizmu ?
Prečo palestínskych bojovníkov bez ohľadu na okolnosti nazývame vždy formulkou teroristi a politikov Izraelu nariaďujúcich vraždenie, štátnikmi ? Krivá morálka!

Tam sa vždy zmohli len na to, že sú proti eskalácii konfliktu, no nijakým spôsobom neodsúdili Izrael, práve naopak, jasne sa postavili na jeho stranu a vyhlásili, že Izrael má právo na obranu. To právo na obranu však už nedoprajú Palestínčanom…

Nepočujete od nich slovko solidarity, keď izraelskí osadníci násilne zaberajú palestínske pozemky a zakladajú si tam nelegálne osady, keď sionistická oficiálna politika vytláča Palestínčanov z ich území, keď sú zranení, bití, mučení a väznení, keď sa stavajú za svoje práva a obranu svojich pozemkov, keď Izrael etnicky čistí východný Jeruzalem od jeho palestínskych obyvateľov, keď im ničí ich domy, keď okupuje stále viac a viac častí Palestíny, keď ponižuje palestínske obyvateľstvo. Izrael je dnes posledný štát apartheidu, kde keď sa narodíte do palestínskej rodiny, ste obyvateľ druhej kategórie.  

Vyše 4 milióny vyhnaných Palestínčanov a množstvo ukradnutej pôdy
Je to práve štát Izrael, ktorý sa od svojho vzniku vysmieva celému svetu, nerešpektuje žiadne nariadenia OSN, vraždí civilné obyvateľstvo a veselo napáda aj okolité štáty, kedy sa mu zachce. Na jednej strane Západ neváha s uvalením sankcií na rôzne štáty, no na strane druhej pred zločinmi Izraela zatvára oči a okrem slovného odsúdenia sa nikdy na nič nezmohol.

Od vzniku štátu Izrael bolo vyhnaných zo svojej vlasti vyše 4 milióny Palestínčanov, mnohí z nich sú nútení žiť desiatky rokov v katastrofálnych podmienkach v utečeneckých táboroch v okolitých štátoch ako Jordánsko, Libanon, Egypt, Sýria…

Izrael tieto územia etnicky vyčistil od Palestínčanov, ktorí tam žili stáročia. Preto sa dnes drvivá väčšina územia štátu Izrael nachádza na ukradnutej palestínskej pôde, odkiaľ vyhnali milióny Palestínčanov. Stihli tiež za tú dobu vyvraždiť desiatky tisíc Palestínčanov a vytlačiť Palestínčanov na územie o 6 220 km2 z celkovej niekdajšej rozlohy približne 27 000 km2.

Aj táto výmera 6 220 km2 je už iba na papieri, nejedná sa ani z ďaleka o nejaké ucelené územie, nakoľko izraelský režim okupuje ďalšie tisíce km2 v tomto samotnom území. Založil tam množstvo miest, dedín a osád a palestínske enklávy sú doslova pooddeľované od seba, na sústavu malých ostrovčekov palestínskeho osídlenia, ktoré sú zo všetkých strán obkolesené územiami pod plnou kontrolou Izraela. Takto Izrael kontroluje všetko, čo sa môže, alebo nemôže vyviesť a priviesť na územia s palestínskou samosprávou.

Pásmo Gazy sa pod rokmi izraelskej blokády premenilo na jedno veľké geto ?
Palestínčania bojujú proti okupácii a apartheidu. Proti nim stojí jedna z najmodernejších a najdokonalejších armád na svete, ktorá sa teší bezvýhradnej podpore Západu. Muž, ktorému izraelské letectvo pri bombardovaní zabije celú rodinu, deti, ženu, netúži po ničom inom, ako po pomste. Izrael touto politikou dosiahol to, že Palestínčania volia veľakrát zúfalé formy boja a pridávajú sa k radikálnym hnutiam.

Roky blokovaná Gaza, kde sa veľakrát nedostane ani humanitárna pomoc, je obklopená najväčším segregačným plotom, aký kedy ľudstvo postavilo, Berlínsky múr by sa určite červenal. Pásmo Gazy, kde žije približne 2 375 000 ľudí, zažilo za posledné roky množstvo izraelských zločinov, ktorému padli za obete tisíce jej obyvateľov a dlhé roky je na nich uvalená blokáda. Pásmo Gazy je tak jedno veľké geto, ktoré je vydané na milosť a nemilosť Izraelu. Aj vďaka tomu sa stalo jedným z najchudobnejších miest sveta.

Na záver chcem odkázať izraelským priateľom, plne vás rešpektujem ako svojbytný národ, ako ľudí vyznávajúcich svoje náboženstvo, svoje zvyky. Veľkému množstvu Židov vďačíme za veľa, za obrovský ľudský pokrok a v takýchto Židov verím dnes a viem, že ich je v dnešnom Izraeli naozaj veľa a pod ich mierovým tlakom bude to desivé násilie zastavené a Židia a Palestínčania nájdu spoločnú reč, sadnú si za spoločný rokovací stôl, dokážu zložiť zbrane a začnú spoločne budovať mierovú budúcnosť.

Všetky tromfy v rukách má dnes Izrael, no bez ukončenia okupácie, blokády, apartheidu, vraždenia, nelegálneho zaberania palestínskej pôdy, podpory nelegálnych osád, búrania domov, vyháňania a väznenia Palestínčanov, bombardovania… sa mieru nikdy nedočkáme.

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

sk_SKSK