Socialisti.sk volajú po spravodlivom mieri pre Palestínu

Kým sa naši predstavitelia a politici, na čele s prezidentkou Čaputovou, bleskovo postavili na stranu izraelského apartheidu, naše hnutie stojí za mierovým riešením a tlakom zahraničia na izraelskú vládu, aby prestala s genocídou Palestíny. Stojíme pevne pri utlačovanom palestínskom ľude a rovnako odmietame krviprelievanie nevinných židovských životov. Izrael ako ilegálny projekt okupácie tyranizuje pôvodné arabské obyvateľstvo už 75 rokov. Dlhodobé vysídľovanie, vraždenie detí, civilnej populácie, novinárov a zdravotníckeho personálu, ako fyzická a právna segregácia a okupácia územia neostáva bez odozvy a žiaľ ako sa ukazuje násilie a krivdy prinášajú len ďalšie násilie a krivdy. Nebyť politiky Izraela, nebolo by ani palestínskych bojovníkov.

PRIMERANÁ OBRANA NIE JE TERORIZMUS
Liberálni i konzervatívni zástancovia Zelenského Ukrajiny bez mihnutia oka označili palestínsku sebaobranu za terorizmus a spravila tak i prezidentka Čaputová. No to isté na Ukrajine podporujú, dokonca aj vojenskou pomocou. Hnutie Socialisti.sk hovorí jasne: každý má právo na primeranú sebaobranu, čo však vylučuje nenávistné mstenie sa na civilistoch. Územie, ktoré si uzurpuje izraelský režim bol vytrhnutý generáciám Palestínčanov a mizrachimských Židov. Je právom utláčaných národov, aby sa bránili a bojovali za rovnoprávnosť. Palestína nemá vo svete takú silnú podporu ako Izrael a žiaľ ani OSN nekoná dôsledne proti jednoznačnej genocíde a anexii územia páchanej Izraelskou Vládou.

Hnutie Socialisti.sk tiež vyzýva na ochranu civilného obyvateľstva ako ho chápe IV. ženevská konvencia a v zmysle Rímskeho štatútu.

Slovensko je dnes už 30 rokov samostatný a zvrchovaný štát, no touto ťažkou historickou skúsenosťou si prešlo tiež. Slovenskí politici by už len pre to mali mať pochopenie pre zápas palestínskeho ľudu. Slovenská diplomacia musí postupovať v zmysle medzinárodného práva a v súlade so skúsenosťami, ku ktorým sa SR hlási i v Ústave.

DVA ŠTÁTY NESTAČIA – MIEROVÉ RIEŠENIE JE LEN JEDNO
Slovenská diplomacia s prezidentkou Čaputovou na čele okrem podpory Izraela dlhodobo podporuje tzv. “dvojštátne riešenie” – teda vytvorenie samostatného izraelského a palestínskeho štátu. Toto riešenie však zjavne naráža na realitu – de jure tieto dva štáty existujú. To ale izraelským okupantom, za finančnej a vojenskej pomoci USA, neprekáža páchať etnické čistky ako na “svojom” území, tak aj na území Západného brehu Jordánu a Pásma Gazy.

Je zrejmé, že skutočne spravodlivým a mierovým riešením je jedine zastavenie krviprelievania v sprievode medzinárodného tlaku, napravenie historickej krivdy voči pôvodnému obyvateľstvu, jeden spoločný štát na občianskom princípe a ukončenie fyzického a ekonomického útlaku. Riešením je dekolonizácia a socializmus.

Hnutie Socialisti.sk vyjadruje solidaritu s okupovaným ľudom Palestíny, a zároveň podporu naším spriazneným organizáciám v regióne. Rovnako vyjadrujeme sústrasť nad každou nevinnou obeťou či už na palestínskej alebo židovskej strane. “Krv na rukách” má aj OSN pre svoju nejednoznačnosť a neochotu nastoliť v regióne mier hoc aj vojenskou silou v podobe mierovej misie.

sk_SKSK