Vráťme zisky bánk späť ľuďom!

Viac než pol miliardy eur – to je zisk bánk na Slovensku za ostatných 6 mesiacov. Hnutie Socialisti.sk ostro protestuje proti takémuto obohacovaniu sa súkromného sektora na úkor bežného človeka, kým na Slovensku je 1 milión ľudí pod hranicou chudoby! Vzhľadom na zadlženosť slovenských domácností veríme, že je načase otvoriť tému odpustenia dlhov fyzickým osobám, ale i SZČO.

Ide o ďalší dôkaz nebezpečnej nekompetentnosti pravice – bola to vláda Igora Matoviča, ktorá zrušila odvod, ktorý držal zisky bánk na uzde. A tak sa po pandemickom útlme zisky bánk vyšplhali na súčasné astronomické sumy, aj vďaka dvíhaniu úrokových sadzieb. Považujeme za vrchol cynizmu tvrdenie finančníkov, že v porovnaní so zvyškom EÚ nejde o nadpriemerné sumy. Pýtame sa – v akom inom (pozitívnom) ekonomickom ukazateli je Slovensko nadpriemerné? Bez ohľadu na naše pomery je polmiliardový zisk za pol roka (čo je rádovo až 1% HDP!) výsmechom tvrdo pracujúcemu Slovensku.

Pre predstavu, Slovensko získa v najbližších 4 rokoch v grantoch Plánu obnovy 6,4 miliardy eur. To je 800 miliónov eur každý polrok – iba o 300 miliónov viac, než zarobili banky (a to nerátame ostatné veľké korporáty). Nezabúdajme, že ich zisky sú z našich peňazí! Táto situácia je príznačná pre kapitalistické Slovensko – súkromníci profitujú z našej práce, zisk si nechávaj pre seba a my sa tak musíme spoliehať na milodary z Bruselu.

Hnutie Socialisti.sk odmieta toto skláňanie sa pred zlatým teľaťom! Iba prekonaním kapitalizmu socializmom možno zatočiť s finančnými špekulantmi a ziskuchtivými korporátmi, no ponúkame aj riešenia, ktoré Slovensku môžu pomôcť už dnes.

Požadujeme zavedenie verejnoprospešnej investičnej povinnosti. Banky (ale aj iné korporácie) budú podľa progresívnej škály musieť svoje zisky investovať do verejných projektov. Takéto investície do železničnej, cestnej, internetovej infraštruktúry (rovnomerne po celej republike), či do výskumu a vývoja technológií, v dlhodobom horizonte prinesú ekonomický rast a reálne zlepšenie životných podmienok na Slovensku pre bežného človeka.

Zisk pochádza z práce bežného človeka – súkromník musí mať povinnosť vrátiť túto hodnotu spoločnosti.

sk_SKSK