Magda Vášáryová, preslávená kinematografiou za socializmu tvrdí, že po roku 89 boli naplnené sny všetkých predchádzajúcich generácií

Pripomeňme si niekoľko viet Magdy Vášáryovej, niekdajšej členky SDKÚ a neúspešnej kandidátky na prezidentku, ktoré predniesla v jednom rozhovore. Tu sú jej skvostné výroky, nad ktorými bežný človek nevie, či sa ma smiať, alebo plakať: „Ještě je třeba, abychom začali být pyšní na to, čeho jsme dosáhli. Protože my jsme toho po roce 1989 dosáhli moc. Splnili jsme sny všech předešlých generací. A nejen nějaká naše elita – týká se to každého z nás, od lidí, kteří se starají o čistotu ulic, až po vzdělance…,“ povedala pre lidovky.cz.

Celý rozhovor si môžete prečítať tu. Samozrejme, v tomto rozhovore tých perličiek nájdete omnoho viac.

Sami posúďte, ako boli naplnené sny všetkých predchádzajúcich generácií a ako sa z kapitalistického „úspechu“ a „blahobytu“ tešia všetci z nás…

Je to až neuveriteľné, čítať toľko demagógie v tých niekoľkých vetách, ktoré vyslovila Vášáryová. Neviem, či táto pani bola niekedy medzi obyčajnými pracujúcimi na Slovensku, ktorí sa každý mesiac strachujú, či z tých mizerných výplat budú mať na uživenie svojich rodín.

Je zjavné, že keď sa niekto celý život pohybuje iba medzi smotánkou a oligarchiou, tak má o živote nás bežných pracujúcich v kapitalizme idealizovanú predstavu. Veď keď sa tak úžasne má slovenská smotánka a boháči, tak určite sa majú aj tí pracujúci podobne.

Nemyslím si však, že to je jej nevedomosť, ale jej zbožné želanie, ako si ona predstavuje, ako by to malo v tom kapitalizme akože vyzerať. No my vieme, že to takto v kapitalizme vyzerať nikdy nebude. Ona však nemôže predsa priznať, aká je bezútešná realita bežných ľudí v kapitalizme, lebo tým by poprela celý ten podvod o blahobyte všetkých z nás v dnešnej dobe, ktorú tak od ’89 všade ona a jej podobní nekriticky šíria.

Čo dodať na záver? Magda Vášáryová sa za socializmu objavovala v množstve natočených filmov – bez kvalitnej socialistickej kinematografie by dnes nikto nevedel, kto je táto pani.

Za socializmu si pekne hrala, žila si dobrý život, preslávila sa, a teda po 89. roku mohla z tejto popularity ťažiť, čo jasne využila. No zrazu sa z nej stala zúrivá antikomunistka, ktorá nenávidí všetko socialistické…

Nie je sa čomu čudovať, veď takých príkladov – lojálnych ľudí na teplých miestečkách a po prevrate horlivých antikomunistov – tu máme desaťtisíce. Pokrytectvo, aké sa len tak nevidí.

Miroslav Pomajdík
podpredseda hnutia Socialisti.sk

sk_SKSK