Nesplnené sľuby Novembra ’89

Od novembra ’89 si mnohí sľubovali všeličo. Ani ľud, ani Havel však nevolali po obnovení kapitalizmu, ako by súčasný mainstream rád tvrdil. Čo teda boli teda niektoré požiadavky osemdesiateho-deviateho?

1. Odideologizovanie školstva a kultúry, oddelenie kultúry od štátneho zriadenia.
Minister Grohling z SaS chce presadiť väčší vplyv vlády na univerzitnej pôde, v školských osnovách sa o alternatívach kapitalizmu (na rozdiel od kapitalistickej ekonomiky) neučí a keď áno, tak nie objektívne. Kultúra je tak oddelená od štátu, že jej vlastne niet.

2. Nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočný právny štát.
Mafiánske privatizácie, Mečiarove amnestie a ani len Gorila stále nie sú vyšetrené. Korupcia na súdoch, v polícii a moc peňazí v štáte celkovo je bežnou vecou.

3. Dôsledná odluka cirkvi od štátu.
Cirkev sa priamo podieľa na tvorbe legislatívy, od štátu poberá milióny ročne. Vatikánska zmluva garantuje špeciálne postavenie Cirkvi a viaže školské osnovy a zdravotníctvo na vatikánsku vierouku a umožňuje Cirkvi vyhnúť sa plateniu daní.

4. Slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie.
Odbory sú štátom a súkromníkmi potláčané. Minister Krajniak za Sme rodina tripartitu efektívne zničil. Študentské organizácie a iniciatívy nemajú reálny vplyv.

5. Zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva.
V 90. rokoch bolo štátne vlastníctvo rozkradnuté, iné verejné a družstevné vlastníctvo prakticky neexistuje alebo sa podriaďuje trhu. Nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva dáva veľkopodnikateľom moc nad verejným záujmom.

6. Reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.
Kollár klčuje Donovaly, J&T zasa Vysoké Tatry, klimatická kríza prebieha v plnom prúde a naše poľnohospodárstvo a mestá na ňu vôbec nie sú pripravené. Železnice a iná hromadná doprava je v katastrofálnom stave.

7. Zaručiť rovnakú šancu pre všetkých pri voľbe a naplnení životnej dráhy.
Ľudia pracujú aby žili / prežívali – to platí pre mnohých aj podľa nášho októbrového prieskumu, aj podľa Eurostatu a Štatistického úradu hneď v niekoľkých oblastiach, od mzdy až po dostupnosť bývania a výber zamestnania.

November 1989 neskončil úspešne. Poďme to zmeniť!

sk_SKSK